BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Necelý rok trvalo strane maďarského premiéra Viktora Orbána, aby zúročila svoju dvojtretinovú väčšinu v parlamente.
Bez jediného hlasu opozície včera schválili poslanci Fideszu novú maďarskú ústavu. Vďaka nej budú mať obrovský vplyv na politiku, aj keby v budúcej vláde neboli.
Ústavný Veľkonočný pondelok
Kontroverznú ústavu, ktorej romantický jazyk miestami pripomína 19. storočie, podpíše prezident Pál Schmitt už na Veľkonočný pondelok. V čase, keď si Fidesz pripomenie rok od drvivého víťazstva vo voľbách.
Do ústavného zákona nenechala vládna strana hovoriť nikoho, okrem vlastných politikov.Návrh ústavy aj spôsob jeho prijímania preto kritizovali ako nelegitímny aktivisti doma aj pozorovatelia v zahraničí.
„Bez Fideszu sa ani neskôr nebude dať vládnuť, aj v budúcnosti si bude môcť vymenovať vlastné kádre do rôznych funkcií, napríklad šéfa ústavného súdu alebo predsedu rozpočtovej rady,“ povedal pre SME sociológ a predseda Maďarského európskeho spoločenstva István Hegedűs.
Do oboch inštitúcii si podľa novej ústavy môže premiér Orbán nasadiť lojálnych ľudí, ako sa to už stalo napríklad vo vedení štátnych médií. Hegedűs je presvedčený, že Fidesz si ústavou zabezpečil moc aj na obdobie, keď by nemusel byť vo vláde.
Umožnia mu to nové ústavné pravidlá pre špeciálne zákony, na ktorých schválenie bude potrebná dvojtretinová väčšina. A tá je, vzhľadom na prieskumy verejnej mienky, nepredstaviteľná bez podpory Fideszu.
Orbánova strana by si navyše aj v prípade volebnej prehry, ponechala vplyv na štátne občianstvo, cirkvi, médiá, volebné právo či súdnictvo.
Kľúčová intriga: Orbán
Poslanci Fideszu to vidia inak. „Ešte sa nestalo, aby sa v Maďarsku zrodila ústava, na ktorú by sa pýtali osem a pol milióna voličov,“ povedal šéf poslaneckého klubu Fideszu János Lázár. Narážal na dotazníky, ktoré rozdávali domácnostiam.
Politológ a ústavný právnik Gábor Halmai pre SME povedal, že cieľ Fideszu je jasný. „To, čo Orbán tvrdil od začiatku, aby si udržal moc dvadsať rokov.“
Nečakanou novinkou ústavy je, že v čase, keď sa Budapešť usiluje o prijatie do eurozóny, zakotvuje forint ako maďarskú menu. „Žiaľ, vyjadruje to ten uzavretý, protieurópsky postoj, ktorý vystihuje maďarskú vládu,“ povedal politológ Halmai.