Strana Praví Fíni skončila tesne za víťazmi volieb. Jej šéf chce zmeny pôžičky pre Portugalsko.
HELSINKI, BRATISLAVA. Málokedy môže malá päťmiliónová krajina zatriasť svetovými trhmi. Teraz sa to môže stať Fínsku, ktoré sa po nedeľných parlamentných voľbách dostalo do pozornosti investorov na celom svete.
Môže za to euroskeptická strana Praví Fíni, ktorej dala hlas takmer pätina fínskych voličov.
Strana, ktorá hrozí zablokovaním pomoci zadlženému Portugalsku, skončila ako tretia len tesne za vládnou a hlavnou opozičnou silou. Fíni pritom na rozdiel od iných krajín eurozóny musia schvaľovať pôžičky únie v parlamente.
Pred štyrmi rokmi získali Praví Fíni len štyri percentá, v nedeľu ich volilo už 19 percent voličov. Naopak, vládna Strana stredu úplne pohorela a skončila ako štvrtá.
Aj stranu Praví Fíni chce preto osloviť pravdepodobný budúci premiér a doterajší minister financií, konzervatívec Jyrki Katainen na rokovanie o budúcej vládnej koalícii.
Pozve aj v poradí druhú stranu, opozičných socialistov. Tí sú podobne ako Praví Fíni kritikmi pôžičky Portugalsku, hoci ju priamo nikdy neodmietali.
Soini: Balíček sa zmení Líder pravicovej Národnej koalície Katainen včera upokojoval európske trhy aj Brusel, že žiadne blokovanie pomoci nehrozí. „Fínsko vždy riešilo problémy zodpovedne,“ hovorí.
Šéf Pravých Fínov Timo Soini však sľubuje, že chce zmeny podmienok pôžičky. „Myslím si, že balíček bude iný, než je dnes,“ povedal pre fínsku televíziu.
Očakáva sa, že rokovania o zostavení vlády budú zložité a potrvajú týždne. Fíni tak môžu oddialiť schválenie pôžičky pre Lisabon, ktoré sa plánovalo v máji.
Ľudový rečník Soiniho raketový vzostup pripisujú analytici do veľkej miery znechuteniu voličov z pôžičiek nezodpovedným krajinám eurozóny, na ktoré sa musia skladať.
FÍNSKE VOĽBY Výsledky
Národná koalícia: 20,4 percenta, 44 kresiel z 200 (–6 oproti roku 2007), Socialisti: 19,1 percenta, 42 kresiel (–3), Praví Fíni: 19 percent, 39 kresiel (+33), Strana stredu: 15,8 percenta, 35 kresiel (–16).
Jeho statná postava spolu so žoviálnym ľudovým štýlom mu pomohli presadiť sa popri upravených a zložito sa vyjadrujúcich fínskych politikoch.
„Je veľmi dobrý rečník spôsobom, ktorý sa páči obyčajným ľuďom a pri ktorom sa komplikované veci zdajú veľmi jednoduché,“ hovorí profesor politológie na Helsinki University Jan Sundberg pre Reuters.
Štyridsaťosemročný Soini nie je v politike žiadny nováčik. Ako 16ročný vstúpil do Poľnohospodárskej strany, ktorá sa zastávala roľníkov a robotníkov, predchodkyne strany Praví Fíni, ktorú založili v roku 1995.
Európska Tea Party Fíni majú sami skúsenosť s recesiou po páde Sovietskeho zväzu, keď za štyri roky vyskočila nezamestnanosť z dvoch na 19 percent. Preto si myslia, že by si krajiny mali poradiť samy.
Úspech populistov a euroskeptikov vo viacerých krajinách Európy už denník Financial Times prirovnáva k americkému hnutiu odporu proti vláde Tea Party.
Poháňa ho hnev ľudí na pôžičky nezodpovedným aj na úsporné opatrenia a úpadok životnej úrovne.