SME

Maďarský parlament prijal návrh novej ústavy

Fidesz privítal novú ústavu potleskom. Socialisti tvrdia, že vedie krajinu preč od demokracie.

(Zdroj: TASR/AP)

BUDAPEŠŤ. Maďarský parlament dnes prijal návrh novej ústavy, ktorá vstúpi do platnosti 1. januára 2012.

Za návrh hlasovalo 262 poslancov vládnucich strán, 44 poslancov opozičného Hnutia za lepšie Maďarsko-Jobbik boli proti, jeden poslanec sa zdržal hlasovania.

Poslanci vládnucich strán Maďarský občiansky zväz-Fidesz a Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) reagovali na výsledok hlasovania mohutným potleskom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Očakáva sa, že prezident Pál Schmitt, ktorý bol na hlasovaní osobne prítomný, slávnostne podpíše zákon o novej ústave na Veľkonočný pondelok 25. apríla.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda parlamentu László Kövér označil okamih prijatia novej ústavy za historickú.

"Nová ústava je maďarská, ale tak, ako maďarský národ je 1000 rokov otvorený pre iné národy, považuje aj národnosti žijúce v Maďarsku za rovnoprávne štátotvorné spoločenstvo. Kresťanstvo prijíma ústava ako základ našej histórie a civilizácie, pričom zaručuje každému slobodu svedomia," konštatoval predseda maďarského parlamentu.

Socialisti predpovedajú ústave krach

Nová ústava, o ktorej dnes hlasovali poslanci maďarského parlamentu, bude nelegitímna a dočasná. Po ďalších voľbách bude potrebné základný zákon na základe národného konsenzu zmeniť. Vyhlásil to predseda opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Attila Mesterházy.

Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI socialisti paralelne so zasadaním parlamentu uskutočnili "separátnu schôdzu" zákonodarného zboru v kultúrnom stredisku Iskra za účasti členov frakcie MSZP a pozvaných hostí. Na schôdzi oznámili, že zákonodarnému zboru chcú predložiť návrh politického vyhlásenia na ochranu republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Nižšie v texte nájdete

Sedem hlavných bodov novej ústavy

Fico nevylučuje zmenu slovenskej ústavy

Slota: Chcú zrušiť Trianon

Návrh ústavy vládnucich strán Maďarský občiansky zväz-Fidesz a Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) totiž obsahuje zmenu názvu Maďarská republika, z ktorého vypúšťa slovo republika. Nový názov krajiny by tak mal byť Maďarsko.

Mesterházy ďalej povedal, že vládny návrh ústavy "zakotvuje perverznú spoločenskú politiku a dobrodružnú hospodársku politiku".

Návrh odzrkadľuje alarmujúce ponímanie demokracie, čerpá z minulosti, symbolmi a obsahom pripomína obdobie Horthyho režimu, poskytuje možnosť obmedzovať slobodu vyjadrovania, okliešťuje sociálne a zamestnanecké práva a umožňuje zásah štátu do súkromného života občanov.

SkryťVypnúť reklamu

Úlohou demokratov podľa Mesterházyho je, aby si sadli za rokovací stôl a vytýčili "cestu vedúcu späť k právnemu štátu".

Po voľbách chcú socialisti zmenu

Prijatie ústavy nebude historickým dňom, ako to tvrdí Fidesz. Historickým dňom podľa Mesterházyho budú najbližšie parlamentné voľby, po ktorých na základe národného konsenzu bude treba zmeniť základný zákon a opäť založiť republiku.

Orbán sa aj štát snaží viesť tak, ako Fidesz autoritatívnym a nedemokratickým spôsobom, povedal Mesterházy. Dodal, že aj v strane Fidesz sú demokrati, medzi ktorými menoval Tibora Navracsicsa, Jánosa Lázára, Antala Rogána a Zoltána Pokorniho, tí však zbabelo asistujú premiérovi v jeho mocenských snahách.

Podpredseda MSZP a bývalý eurokomisár László Kovács na schôdzke vyjadril názor, že odborný program maďarského predsedníctva v Európskej únii je v poriadku, ale v priebehu procesu prípravy novej ústavy nastal v posúdení Maďarska obrat. Niektoré ustanovenia ústavy môžu podľa Kovácsa viesť k podobným medzinárodným škandálom, aké vyvolal mediálny zákon.

SkryťVypnúť reklamu

V Európe sledujú s obavami narušovanie rovnováhy spoločenského systému, vymenovávanie straníckych kádrov na čelo nezávislých inštitúcií, obmedzovanie právomocí ústavného súdu, útoky voči súdom a retroaktívne právne normy. Tvorba ústavy je záležitosťou každého štátu, ale nemôže byť v protiklade s hodnotami EÚ. "Nová maďarská ústava neplní požiadavku, aby ochraňovala práva občanov voči štátu," zdôraznil László Kovács.

Ústava porušuje ľudské práva, tvrdí Amnesty International

Amnesty International (AI) v piatok skritizovala text novej maďarskej ústavy, ktorý schválili poslanci vládnej koalície premiéra Viktora Orbána. Budapeštianska pobočka AI o svojich výhradách prostredníctvom oficiálneho listu informovala samotného prezidenta Pála Schmitta. Jeho podpis je totiž poslednou prekážkou, aby začala ústava oficiálne platiť.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie schválená ústava môže ohroziť dodržiavanie ľudských práv, ku ktorým sa Maďarsko zaviazalo v medzinárodných dokumentoch. Píše sa o tom v stanovisku, ktoré AI zaslala tlačovej agentúre MTI. Organizácii prekážajú viaceré časti novoprijatého dokumentu vrátane ochrany ľudského života už od počatia, čo podľa aktivistov obmedzuje práva žien.

AI v texte ústavy chýbajú aj časti, ktoré by jednoznačne hovorili o zákaze diskriminácie ako takej. V ústave sa nachádza aj stať o tom, že "manželstvo je zväzkom muža a ženy", čo je podľa AI takisto neprijateľné.

Slota: Chcú zrušiť Trianon

Predseda SNS Ján Slota je presvedčený že prijatie novej maďarskej ústavy je prejavom plánovitej snahy administratívy Viktora Orbána zrušiť účinky Trianonskej zmluvy a pretvoriť usporiadanie Európy.

SkryťVypnúť reklamu

"Ústava dáva rámec na to, aby si Maďarsko robilo nárok na územie Veľkého Uhorska. Udelenie volebného práva zahraničným Maďarom je príprava k tomu, aby sa zotreli rozdiely medzi Maďarmi v Maďarsku a v zahraničí," povedal dnes pre agentúru SITA. Upozornil tiež na fakt, že južní susedia Slovenska sa v ústave vzdali označenia republiky a po novom sa ich štát bude volať len "Maďarsko".

Prijatie maďarskej ústavy sa týka predovšetkým Maďarska, hovorí predseda poslaneckého klubu Most-Híd László Solymos.

"Mali by sme k tejto záležitosti pristupovať v takej miere, ako si zaslúži," dodal Solymos. V prípade volebného práva pre zahraničných Maďarov pripomenul, že toto ustanovenie sa odvoláva na vykonávací predpis. "Treba si počkať na jeho znenie," uviedol. Podľa Solymosovho názoru by však mal mať právo voliť predovšetkým ten, koho sa výsledky takých volieb budú dotýkať.

SkryťVypnúť reklamu

Bugár: Slovensko nemusí reagovať na všetko

Slovensko by sa malo správať ako sebavedomý a zvrchovaný štát a nereagovať na všetky zákony, ktoré prijíma susedný štát. V reakcii na prijatie novej maďarskej ústavy to pre TASR dnes povedal predseda Mostu-Híd Béla Bugár.

"Je to ústava Maďarskej republiky a nie slovenská. To znamená, že to vnímam ako ústavu štátu susediaceho so SR a nemyslím si, že by sme mali na všetko reagovať," uviedol s tým, že veľmi citlivo však treba sledovať, ako maďarská strana upraví volebné právo pre Maďarov.

Riešiť to bude podľa Bugárových slov vykonávací predpis, na ktorý si chcú bugárovci počkať a až potom mienia dávať vyhlásenia. Šéf Mostu-Híd nechce špekulovať o tom, ako bude volebné právo v Maďarsku upravené. "Počkám si na zákon a až potom sa vyjadrím," zopakoval.

SkryťVypnúť reklamu

KDH prekáža volebné a kolektívne právo

Prevzatie zodpovednosti za osud Maďarov žijúcich mimo jeho hraníc s podporou kolektívnych samospráv a volebné právo bez priamej väzby na pobyt na území Maďarska prekáža najviac na novej maďarskej ústave slovenským kresťanským demokratom. „Je nám ľúto, že KDH musí konštatovať niektoré problémové body schváleného dokumentu,“ uviedol dnes na tlačovej besede predseda KDH Ján Figeľ.

Podľa neho za zabezpečenie menšinových práv je zodpovedná predovšetkým krajina, v ktorej menšina žije. KDH očakáva, že sa podarí doriešiť parlamentné zastúpenie menšín v maďarskom parlamente. „Mrzí nás aj vypustenie ústavnej ochrany jazykov menšín,“ dodal.

KDH bude podľa Figeľa chrániť národnoštátne záujmy SR a jej občanov. „Suverenita SR je nedotknuteľná a preto odmietame uplatňovanie zákona iného štátu na našom území. Princíp zákazu exteritoriality považujeme za nespochybniteľný,“ vyhlásil Figeľ. KDH požaduje dodržiavanie medzinárodného práva. Podľa kresťanských demokratov by sa situáciou po schválení maďarskej ústavy mala zaoberať Koaličná rada a po nej Národná rada SR.

SkryťVypnúť reklamu

SaS má problém s maďarskou ústavou

Strana SaS má istý problém s novou ústavou, ktorú dnes prijal maďarský parlament. Predovšetkým s jej ustanovením, ktoré sa týka ochrany maďarskej menšiny v zahraničí a kolektívnych práv jej príslušníkov. Pre TASR to dnes v reakcii na prijatie právnej normy potvrdil poslanec Národnej rady SR za SaS Juraj Droba.

"Myslím si, že nebolo v súlade s našou základnou zmluvou z roku 1995, že jedna krajina sa unilaterálne rozhodla udeliť niektoré kolektívne práva bez toho, aby oslovila svojho partnera a dobrého suseda. A takisto maďarská strana vôbec nereflektovala na návrh slovenskej diplomacie otvoriť túto otázku v rámci expertnej skupiny a najskôr ju vyrokovať a až potom schvaľovať," vysvetlil Droba.

SkryťVypnúť reklamu

Liberáli majú podľa jeho slov problém s tým, že sa kabinet maďarského premiéra Viktora Orbána "rozhodol konať unilaterálne a že ich konanie zasahuje a ovplyvňuje 500.000 občanov, ktorí žijú na Slovensku".

Droba zároveň uviedol, že SaS bude za najdôležitejšie v súvislosti s ústavou považovať presné znenie volebného zákona. Zdôraznil, že liberáli budú trvať na tom, "aby si mohli občianstvo nárokovať len osoby s priamou väzbou na Maďarsko, napríklad vo forme trvalého pobytu v krajine".

Fico nevylučuje novelizáciu slovenskej ústavy

Potrebu novelizácie slovenskej ústavy nevylučuje predseda Smeru Robert Fico. Povedal to v reakcii na návrh novej maďarskej ústavy, ktorý dnes schválil maďarský parlament.

"Musíme získať širokú dohodu všetkých politických strán," vyhlásil Fico. Podľa neho je potrebné, aby slovenské politické strany schválili bariéru v podobne novelizácie ústavy, ktorá bude reagovať na niektoré body v novej maďarskej ústave. "Hovoríme o otázkach, ktoré sa dotýkajú spoločných slovensko-maďarských vzťahov," povedal Fico.

SkryťVypnúť reklamu

"Vôbec ma nebude zaujímať názor Bélu Bugára, nech si robí, čo chce, buď sa pridá, alebo jednoducho nebude pritom. Je čas, keď poslanci vládnej koalície musia ukázať, že im ide o Slovensko," vyhlásil predseda Smeru-. Fico povedal, že v novej maďarskej ústave ho bude zaujímať, do akej miery sa ústava Maďarska viaže na podporu autonomistických snáh príslušníkov národnostných menšín.

"Treba sa na to pozrieť a vyvážiť to. Ak z pohľadu Maďarska ide o absolútny útok z pohľadu územnej celistvosti, budeme musieť v Ústave SR niečo povedať o územnej celistvosti Slovenskej republiky viac, než tam teraz je," načrtol Fico.

"Niektoré ustanovenia potvrdzujú našu obavu, že Maďarsko má ambície na územný revizionizmus," povedal podpredseda Smeru Marek Maďarič. Podľa neho je trestuhodná doterajšia pasivita slovenskej vlády. Maďarič tvrdí, že malo zmysel ešte pred schválením návrhu maďarskej ústavy uskutočniť mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR.

SkryťVypnúť reklamu

"Kde by mali aspoň slovenské politické subjekty šancu dosiahnuť nejaký konsenzus a podnietiť slovenskú vládu k aktívnemu a hlasnému dialógu smerom k Maďarskej republike a k európskym partnerom," povedal Maďarič. Dodal, že špeciálne pokyny dostanú europoslanci Smeru, aby boli aktívni vo vzťahu k frakcii európskych socialistov a aj na pôde Európskeho parlamentu. "Potvrdzuje sa snaha preniesť maďarskú štátnu moc na územia iných štátov," vyhlásil Maďarič.

Dzurinda: Ani maďarská ústava nemôže byť exteritoriálna

Neexistuje, aby pôsobili zákony nejakého štátu exteritoriálne, ani maďarská ústava, vyhlásil na tlačovej besede minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. Reagoval tak na dnešné schválenie kontroverznej ústavy v maďarskom parlamente. Tvrdí, že opozícia zneužíva, že diplomacia chce pokojné riešenie a tvrdí, že je proti búchaniu do stola.

SkryťVypnúť reklamu

„Nesedíme so založenými rukami, naopak aktívne konáme,“ tvrdí Dzurinda. Ako povedal, slovenská diplomacia už podnikla sedem krokov. Dzurinda telefonoval svojmu maďarskému kolegovi Jánosovi Mártonyimu už minulý týždeň pred druhým čítaním. V rámci systému earlywarning, ktorý si krajiny zaviedli, ho podľa vlastných slov „upozornil na úskalia textu.“ Tie vidí najmä v odsekoch o uplatňovaní kolektívnych práv, vytváraní kolektívnych samospráv a pôsobenie Maďarska aj cez vlastné hranice. Na Slovensku o kolektívnych právach nemôže byť ani reči, aj európska legislatíva hovorí o individuálnych právach, tvrdí minister.

Ďalšími krokmi boli dve vyhlásenia ministerstva. Slovenská diplomacia je zároveň v kontakte s komisárom OBSE Knutom Vollebaekom, ktorý už vo veci koná. Minulý týždeň vedúci slovenskej delegácie pri parlamentnom zhromaždení Rady Európy Pavol Kubovič otvoril túto otázku na európskom fóre. Dzurinda uložil zorganizovať stretnutie so všetkými europoslancami a zahraničným výborom v slovenskom rezorte diplomacie, v Bratislave sa pripravuje aj stretnutie s Mártonyim.

SkryťVypnúť reklamu

"Slovenská republika rešpektuje suverénne právo každej krajiny určiť si vlastné ústavné usporiadanie. Súčasne očakáva, že Maďarsko pri implementácií ústavy ako aj pri prijímaní a uplatňovaní naň nadväzujúcej legislatívy si bude ctiť ústavné usporiadanie iných krajín a bude rešpektovať princípy medzinárodného práva a prijaté medzinárodné záväzky," píše sa v stanovisku Ministerstva zahraničných vecí SR.

"Slovenská republika odmietne uplatnenie právnych noriem akéhokoľvek štátu na území Slovenskej republiky, ktoré by zasiahlo do ústavnoprávneho poriadku Slovenskej republiky alebo sa dotklo suverenity a práv občanov Slovenskej republiky," uzavrela diplomacia.

sita, tasr

Bože, žehnaj Maďarovi

Sedem hlavných bodov novej madarskej ústavy.

SkryťVypnúť reklamu

1. Požehnanie

„Bože, žehnaj Maďarovi,“ slovami madarskej hymny sa začína preambula ústavy. Odvoláva sa tiež na svätého Štefana.

2. Republiku vyškrtli

Mení oficiálny názov z Maďarskej republiky (Magyar Köztársaság) na Maďarsko (Magyarország). V maďarčine to znamená Maďarsko aj Uhorsko.

3. Zahraniční Maďari

Berie si na zodpovednosť osudy zahraničných Maďarov.

4. Dvojtretinová moc

Jeden z najspornejších bodov ústavy. Viacero zákonov sa bude dať zmeniť len prelomením dvojtretinovej väčšiny.

5. Rozpočtová zodpovednosť a forint

Štátnou menou je forint, aby sa to mohlo zmeniť, musí zmeniť aj ústava. Štátny dlh nesmie prekročiť 50 percent HDP, v tom prípade rozhoduje o rozpočte ústavný súd.

6. Skorší koniec sudcov

Nariaďuje povinný odchod neústavných sudcov už vo veku 62 rokov namiesto 70.

7. Ochrana plodu

Ľudský plod je chránený už od počiatku, čo otvára priestor na zákaz interrupcie. Manželstvo je vysvetlené ako zväzok medzi mužom a ženou, neráta sa s homosexuálnym manželstvom.

Mirek Tóda, čtk

Maďarsko

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Ako sa Viktor Orbán pripravuje na volebný rok 2026


Márius Dragomír 5
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarská vláda neprijala veľkú väčšinu odporúčaní a verdiktov Únie.


TASR 2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 110
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 871
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 901
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 380
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 924
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 590
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 214
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Išlo o plytké zemetrasenie.


TASR
Minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

Čína bola zmluvnou stranou jadrovej dohody z roku 2015, ktorá obmedzila jadrový program Teheránu.


SITA
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Najväčším ohrozením pre Poľsko by bol rozpad jednoty Západu.


TASR 2
Ilustračné foto

Pakistanský premiér odsúdil útok a prisľúbil, že vakcinácie budú naďalej pokračovať.


TASR 3

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
Kaspars Daugavinš v drese Lotyšska na MS v hokeji 2024.

Skúsený útočník zvažuje, či by Lotyšsko nemalo olympijský turnaj bojkotovať v prípade účasti Ruska.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu