BUDAPEŠŤ. Maďarsko by sa malo o svojej novej ústave, ktorá vyvoláva negatívne reakcie doma aj v zahraničí, poradiť na pôde medzinárodných inštitúcií. V pondelok to na návšteve Budapešti povedal generálny tajomník OSN Pan Ki-
mun. Pripomenul aj kontroverzie okolo už platného mediálneho zákona. "Viem, že v zahraničí existujú určité obavy. Privítal by som, keby (maďarská) vláda brala do úvahy rady a odporúčania iných, ako z Maďarska, tak aj zo strany Rady Európy či Spojených národov," vyhlásil šéf OSN po rokovaní s maďarským prezidentom Pálom Schmittom.
Pan si je vedomý, že každá krajina má právo schváliť si takú ústavu, akú sama uzná za vhodné. Na druhej strane však ústava každej krajiny musí byť v súlade s medzinárodnými normami.
"Keď sa takéto zákony prijímajú, je zodpovednosťou vlády zaistiť, aby spĺňali všetky medzinárodné zmluvy vrátane tých, ktoré chránia slobodu slova," vyhlásil Pan Ki-mun.
Nová maďarská ústava, o ktorej má v pondelok hlasovať maďarský parlament, má nahradiť tú súčasnú, datovanú ešte do roku 1949 a zmenenú o 40 rokov neskôr v reakcii na pád komunistického režimu. V návrhu sa nachádza množstvo kontroverzných častí, z ktorých najnegatívnejší ohlas v zahraničí vyvoláva uzákonenie volebného práva pre zahraničných Maďarov.
Kritici tiež argumentujú, že nová ústava posilní moc premiéra Viktora Orbána a jeho strany Fidesz. Domáci kritici majú novej ústave za zlé okrem iného aj to, že dáva príliš veľký dôraz na kresťanské hodnoty ako napríklad úloha tradičnej rodiny v spoločnosti, a vyčleňuje tak z nej názorové menšiny.
Schválenie návrhu je takmer isté, keďže Fidesz v parlamente disponuje dvojtretinovou väčšinou. Prezident Schmitt ústavu asi tiež podpíše, pretože má úzke vzťahy s Orbánom. Do platnosti by mala vstúpiť 1. januára 2012.