TOKIO. Jadrové palivo v troch poškodených reaktoroch jadrovej elektrárne Fukušima-I sa čiastočne roztavilo a usadilo sa v spodných častiach tlakových nádob v podobe zŕn. Vyplýva to z analýzy, ktorú zverejnila Japonská spoločnosť pre atómovú energiu.
Odborníci tvrdia, že roztavené palivo v reaktoroch č. 1-3 bolo držané v relatívne nízkej teplote, čo minimalizovalo možnosť, že sa ho na dne reaktora nazbieralo veľké množstvo.
Hrozí poškodenie obalu
Nahromadenie roztaveného jadrového paliva by mohlo vytvoriť zhluk horúcej hmoty, ktorá by mohla poškodiť obal reaktora a spôsobiť únik obrovského množstva rádioaktívneho materiálu.
Podľa odborníkov majú zrnká jadrového paliva priemer od niekoľkých milimetrov po jeden centimeter. Hoci súčasné úsilie o stabilizáciu situácie v reaktoroch prebieha hladko, bude trvať najmenej dva až tri mesiace, kým sa bude dať vylúčiť riziko rádioaktívnych emisií.
Odborníci predpokladajú, že časť palivových tyčí v reaktoroch 1 a 2 zrejme bola odkrytá, zatiaľ čo tyče v reaktore č. 3 boli úplne ponorené vo vode.
Kontamináciu mora znižujú zeolitom
Pracovníci prevádzkovateľskej spoločnosť TEPCO pokračovali vo vstrekovaní plynného dusíka do reaktora č. 1, ktorým ho chladia, aby predišli explózii nahromadeného vodíka, ako aj v inštalácii oceľových štítov v blízkosti prívodu morskej vody do reaktora č. 2.
V najbližších dňoch sa má začať aj so vstrekovaním dusíka do ďalších dvoch problémových reaktorov.
TEPCO tiež začalo vhadzovať do mora v blízkosti elektrárne vrecia obsahujúce zeolit, minerál, ktorý dokáže absorbovať rádioaktívny materiál. Toto opatrenie má prispieť k zníženiu úrovne kontaminácie morskej vody.
Zdroj: Kjódo