Londýn 26. júna (TASR) - Británii a USA hrozí prvá vážna roztržka. Britský premiér Tony Blair rovnako ako jeho kolegovia v Európskej únii nie je totiž nadšený Bushovou výzvou, aby si Palestínčania našli nové vedenie, ak sa chcú dožiť vlastného štátu.
Times pripomínajú, že Jásir Arafat nemá rád, keď ho verejne poučujú, aj keď ide o amerického prezidenta. Podľa Palestínčanov Bushovo vystúpenie len podnieti ďalšie násilnosti a Arafat vo voľbách zvíťazí, aj keď je jeho vláda poškvrnená korupciou a obvineniami z terorizmu.
Independent sa domnieva, že Arafat má nejaký taktický trik v rukáve - čaká, že oznámi dátum palestínskych volieb a bude sa snažiť čo najviac vyťažiť z toho, že ho Bush v prejave nemenoval.
Podľa Daily Telegraphu žiadny Arafatov rival nie je dosť silný na to, aby sa chopil žezla. Najväčším favoritom na jeho post je populárny Marván Barghútí, jeden z prominentných lídrov Arafatovej frakcie Fatah. Tento muž, ktorý je práve v izraelskom väzení, sa preslávil ako kritik korupcie v samospráve, ale podľa londýnskeho denníku nie je jasné, či by sa odvážil postaviť proti Arafatovi.
Američania a Izraelčania by zrejme najradšej vymenili Arafata za Muhammada Dahlána, bývalého šéfa bezpečnosti v pásme Gazy. Guardian ale pripomína, že Arafat sa roky snažil obmedziť moc ostatných natoľko, aby ho nemohli zvrhnúť, i keď americký scenár úplne nevylučuje.
Guardian pripomína, že vodca Palestínskej samosprávy schválil obsiahly plán reforiem, a to len 48 hodín pred Bushovym prejavom. Kópie vraj dostali faxom Američania aj Izrael, ale reformný projekt už Arafatov kabinet nemohol schváliť, pretože do Ramalláhu v pondelok vošli izraelské tanky a potom Bush signalizoval, že už s Arafatom nepočíta.
Podľa Guardianu Bush namiesto vízie nastolil nebezpečné vákuum, keď vypočul jastrabov, a nie ministra zahraničných vecí Colina Powella a jeho ideu blízkovýchodnej medzinárodnej konferencie.
Financial Times síce chvália Busha, že sa začal na Blízkom východe angažovať, ale jeho prejav označili za "víziu bez mapy". Bush by vraj nemal Palestínčanov žiadať, aby šli do neistoty, ak im pri tom neponúkne nejaký pozitívny podnet - konkrétnejší prísľub vlastného štátu, stiahnutie izraelských vojsk atď.
Independent konštatuje, že Bush porušil základné štátnické pravidlo - nevmiešavať sa do vnútorných záležitostí druhej strany, to znamená do volieb. Naopak Daily Telegraph je za uplatnenie Bushovho plánu, ktorý považuje za možno najradikálnejší prejav k Blízkemu východu.
Bush totiž naznačil, že základným kameňom politiky Washingtonu nielen voči Palestínčanom, ale celému regiónu, by sa mohlo stať presadzovanie demokracie a slobodných inštitúcií. A to by sa časom mohlo dotknúť aj autoritatívnych režimov, napríklad v Saudskej Arábii.
Times súhlasia s tým, že palestínsky štát nemožno postaviť na terore, a že Arafata musia vystriedať dôveryhodnejšie postavy. "Ak Arafatovi naozaj záleží na národe, zasadí sa o vznik nového vedenia," konštatujú záverom noviny.
12 lb dem