Od boľševizmu k úplatkom. Takým titulkom nazval britský magazín Economist článok o rozšírení korupcie v postkomunistkých krajinách východnej Európy. Vyšiel vo štvrtok v najnovšom vydaní tlačovej verzie magazínu.
V materiáli Economist rozoberá problémy s korupciou, ktoré má mnoho východoeurópskych krajín.
„Korupčný škandál prepojenia politickej strany na súkromnú bezpečnostnú agentúru ohrozuje českú vládu. V Bulharsku nehanebné pokusy zmanipulovať tender na jadrovú elektráreň nechal politikov bezradných,“ opisuje magazín posledné problémy v niektorých štátoch.
Na Slovensku sa zastavili reformy súdnictva
Najznámejšia tvár boja proti korupcii v Lotyšsku Juta Striková musela podľa magazínu opustiť z bezpečnostných dôvodov krajinu.
„Ešte aj ľudia z vonku s ružovými okuliarami, ktorí vyhrali voľby s protikorupčným programom, vyzerajú, že ich v priebehu niekoľkých mesiacov pohltil systém.
Slovensko spomína Economist iba na jednom mieste, keď sa u nás, podobne ako v Rumunsku, „zastavili pokusy reformovať súdnictvo.“
Európska únia nemá podľa magazínu na korupciu v týchto krajinách po tom, čo sa stanú jej členmi, páky.
„Miliardy eur, ktoré tečú z Bruselu do štátov na modernizáciu infraštruktúry a verejných služieb sa často stanú studnicou korupcie“.
Kríza pomohla korupcii
Korupcii podľa Economistu nepomohla ani ekonomická kríza. Hľadajú sa lacnejšie spôsoby a „firmy, ktoré nie sú ochotné ponúkať úplatky, prehrávajú súťaže s tými, ktoré ochotné sú. Ako ruskými či čoraz viac čínskymi súpermi“.
Zle kríza zapôsobila aj na médiá, hlavných bojovníkov proti korupcii. Klesajúce zisky spôsobili, že mnohí zahraniční majitelia sa titulov vzdali a tie sa dostali miestnym „magnátom hladným po vplyve“.
„Švédski majitelia hlavného lotyšského denníka Diena ho predali cez pochybný reťazec transakcií neznámemu majiteľovi. Mnoho z ich hlavných novinárov, vrátane tých, čo pracovali na korupčných kauzách, museli odísť, alebo ich vyhodili,“ píše Economist.
Autor: vas