Spomínala som typickú izraelskú náchylnosť k chaosu a nerešpektovaniu pravidiel a aj to, že si neviem predstaviť takúto operáciu so súčasnou generáciou Izraelčanov.
Ale už ma vyviedli z omylu. Mojžiš je totiž na Facebooku a celý prechod cez Červené more organizuje online. Ale fakt.
Jedna z organizácií nábožnej mládeže nasimulovala facebookovú stránku Mojžiša, aby najmladšej generácii pripomenula dejiny.
Mojžiš má medzi priateľmi aj Všemohúceho, ktorý si s ním dohovára celý exodus plus následné udalosti v púšti. Komunikujú spolu aj cez Skype.
No zdá sa mi to celkom vtipné a určite pre mládež prijateľnejšie ako čítanie celého Mojžišovho príbehu pri sviatočnom pesachovom stole.
Lebo veď ako je známe, (nielen) izraelská mládež nerada číta a nerada počúva.
Je jasné, že pre niektorých ľudí celý tento projekt vyznieva ako zneuctenie náboženskej tradície. Nemusí to tak byť, veď ho organizujú nábožní židia a má celkom prijateľný cieľ.
Napokon, Pesach, ktorý sa začína v pondelok, už dávno nie je sviatkom pripomínajúcim vyslobodenie z otroctva, ale skôr otrockým behaním za vyleštenými pohármi sviatočného stola, keď je celá rodina taká vyšťavená z prípravy slávnostného pokrmu, že na nejaké duchovno už jednoducho nemá energiu.
Aj preto je online Mojžiš spestrením, aj keď spestrením na hrane.
Ale asi si budeme musieť zvyknúť.
Veď aj ja som online informovala svojich známych, že moje dieťa telefonuje hračkárskym mobilom do Egypta. Mojžišovi. Aby prišiel do Izraela.