PEKING.
Na summite v juhočínskom letovisku Sanja sa dnes zaviazali spolupracovať pri riešení problému Líbye v Bezpečnostnej rade OSN. A zdôraznili, že všetky strany konfliktu "si musia vyriešiť svoje spory pokojnými prostriedkami a dialógom".
"Sme hlboko znepokojení turbulenciou na Blízkom východe, v severnej a západnej Afrike," uviedli v spoločnom komuniké po summite. "Zdieľame zásadu, že použitiu sily je potrebné sa vyhnúť."
Vyjadrili tiež podporu iniciatíve AÚ ohľadom Líbye a zodpovedajúcim úlohám OSN a regionálnych organizácií.
Juhoafrický prezident Jacob Zuma povedal reportérom po dnešnom summite, že Juhoafrická republika informovala partnerov o situácii v Líbyi a význame tzv. cestovnej mapy, navrhnutej AÚ.
Počas bilaterálnych rokovaní so Zumom v stredu čínsky prezident Chu Ťin-tchao vyzval na okamžité uplatnenie prímeria v Líbyi, "aby sa zabránilo ešte horšej humanitárnej kríze".
V pondelok líbyjská opozícia odmietla iniciatívu AÚ, pretože nevyzýva na okamžité odstúpenie líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího.
Zuma viedol v Líbyi delegáciu AÚ zloženú z piatich afrických prezidentov, ktorá sa tam pokúšala sprostredkovať mierovú dohodu.
Ministri zahraničných vecí NATO budú dnes rokovať o vojenskej operácii v Líbyi po stretnutí líbyjskej kontaktnej skupiny v Dauhe. Kontaktná skupina v stredu vyzvala na okamžité zbavenie Kaddáfího moci. Na jej zasadnutí bolo zastúpených okolo 20 krajín a zúčastnil sa na ňom aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.