DAUHA. Uviedli to dnes ministri zahraničných vecí na stretnutí v katarskom hlavnom meste Dauha, na ktorom rokovali o budúcnosti Líbye.
"Účastníci sú naďalej jednotní a pevní vo svojom odhodlaní," uvádzalo sa v záverečnom vyhlásení, ktoré získala agentúra Reuters.
"Kaddáfí a jeho režim stratili všetku legitimitu. Musí sa vzdať moci a umožniť líbyjskému ľudu, aby si sám určil budúcnosť," napísali na záver ministri, ktorí tvoria tzv. Líbyjskú kontaktnú skupinu. Na rokovaniach sa zúčastnili aj zástupcovia dočasnej povstaleckej Národnej rady, ktorá riadi východ Líbye.
Jazyk záverečného vyhlásenia naznačil pevnejší postoj, než mala kontaktná skupina na stretnutí pred dvoma týždňami. Odráža totiž zvýšený nátlak Británie a Francúzska, ktoré zabezpečujú väčšinu náletov na Kaddáfího vojenské vozidlá a chcú, aby ďalší členovia NATO viac prispievali k úsiliu aliancie v Líbyi. NATO sa tam snaží ukončiť patovú situáciu v občianskej vojne.
Ministri zahraničných vecí z kontaktnej skupiny na stretnutí vyhlásili, že budú spolupracovať s povstaleckou Národnou radou na založení dočasného mechanizmu financovania. Tento nápad bol predložený už na začiatku stretnutia v Dauhe - ide o fond, ktorý pomôže povstalcom využívať zmrazený Kaddáfího majetok a peniaze.
"Účastníci sa dohodli, že Dočasný mechanizmus financovania môže pre líbyjskú Národnú radu a medzinárodné spoločenstvo predstavovať metódu, ako využiť peniaze na krátkodobé finančné a štrukturálne potreby v Líbyi," uvádza sa v záverečnom vyhlásení stretnutia, ktoré sa zaoberalo otázkami ako financovanie, humanitárna pomoc a zvládnutie prebiehajúceho povstania v Líbyi.
Nasledujúce stretnutie ministrov zahraničných vecí z Líbyjskej kontaktnej skupiny sa bude konať v Taliansku v prvý májový týždeň.
x x x
NATO nekoná v Líbyi príliš pomaly, vyhlásil dnes v katarskej Dauhe generálny tajomník aliancie Anders Fogh Rasmussen.
"Nesúhlasím s hodnotením, že NATO je pomalé. Zachovávame veľmi vysoké operačné tempo," povedal novinárom Rasmussen a dodal: "Naše operácie sa skončia, keď už nebude na súši nijakej hrozby voči civilistom".
x x x
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun dnes v Katare oznámil, že humanitárnu pomoc potrebuje v Líbyi zrejme až 3,6 milióna ľudí, pričom povstalci stále vedú boj proti líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu a jeho režimu.
"Celkovo zrejme potrebuje humanitárnu pomoc 3,6 milióna ľudí," povedal Pan Ki-mun ešte na začiatku stretnutia ministrov zahraničných vecí, ktorí v katarskom hlavnom meste Dauha rokovali o budúcnosti Líbye.
Pan takisto uviedol, že vedie konzultácie s rôznymi úradmi Organizácie Spojených národov (OSN). Zdôraznil, že "musíme mobilizovať všetky naše dostupné prostriedky, vrátane ozbrojených síl".
x x x
Taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini na stretnutí Líbyjskej kontaktnej skupiny v katarskej metropole Dauha oznámil novinárom, že jeho krajina už nemá vzťahy s vládou v západnej Líbyi, teda v časti, ktorá zostáva pevne v rukách vodcu Muammara Kaddáfího.
x x x
Francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppé dnes v Dauhe uviedol, že koaličné sily v Líbyi musia stále vyvíjať silný vojenský nátlak na vojakov Muammara Kaddáfího, aby ho presvedčili, že niet úniku.
Juppé zdôraznil, že v súvislosti s cielenými náletmi sa musí zlepšiť koordinácia medzi NATO a líbyjskou povstaleckou Národnou radou na súši.
"Cieľ je veľmi jasný, Kaddáfí musí odísť, ale my potrebujeme politické riešenie. Musíme udržiavať silný a mohutný vojenský nátlak na Kaddáfího, aby pochopil, že preňho niet úniku," povedal Juppé.