BEJRÚT. Sýria poprela tvrdenia, podľa ktorých jej bezpečnostné zložky zabránili zdravotníckemu personálu v prístupe k zraneným v mestách, kde minulý týždeň došlo k stretom medzi vojakmi a demonštrantami.
Vo vyhlásení sýrskeho ministerstva vnútra sa uvádza, že tvrdenia sú "nepodložené". Neidentifikovaný ozbrojenec podľa neho strieľal na ľudí a zabránil sanitkám, aby odviezli zranených do nemocnice.
Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch uviedla, že sýrske jednotky minulý týždeň v piatok zabránili záchranárom v pomoci zraneným v mestách Dará a Harastá blízko sýrskeho hlavného mesta Damask.
Režim úradujúceho prezidenta Bašara Asada pripisuje zodpovednosť za vlnu násilia počas uplynulých týždňov protivládnych protestov, ktoré zachvátili Sýriu, "ozbrojeným gangom" plateným zahraničnými krajinami.
Ženy blokujú diaľnicu
Tisíce žien blokovali v stredu hlavnú pobrežnú diaľnicu na severovýchode Sýrie, aby tak vyjadrili svoj nesúhlas so zatknutím desiatok ľudí z okolia v rámci pokračujúcich zásahov vládnych bezpečnostných síl voči protestom civilistov. Informovali o tom očití svedkovia a ľudskoprávni aktivisti.
Podľa ich údajov sa na diaľnici medzi mestami Tartus a Banias zhromaždilo viac ako 5 tisíc žien. Žiadali prepustenie stoviek ľudí zatknutých v utorok v obciach Bajda a Beit Jnad.
Razie bezpečnostných síl sa konali aj v Bainase, kde bola podľa svedkov paľba vojakov "intenzívna ako dážď" a mesto obkĺúčili tanky.
Demonštrácia požadujúca politické slobody sa uskutočnila aj v areáli hlavnej univerzity v druhom najväčšom sýrskom meste Aleppo, ktoré bolo doteraz pokojné. Informovali o tom obhajcovia ľudských práv, ktorí sú v kontakte so študentmi.
Túto strategicky významnú komerčnú metropolu pri hraniciach s Tureckom zasiahli nepokoje až teraz, keďže protesty proti autokratickej vláde strany Baas sa začali v južnej Sýrii, v meste Dará.
Demonštranti údajne dostali zbrane od libanonského poslanca
Sýrska televízia dnes odvysielala údajné priznanie trojice mužov, ktorí vypovedali, že dostali peniaze a zbrane od libanonského poslanca, aby útočili na bezpečnostné sily v Sýrii.
Sýrske orgány už predtým tvrdili, že násilnosti počas protivládnych protestov vyvolali zahraničné elementy s cieľom vyvolať rozkol v prevažne sunnitskej moslimskej krajine, kde vládnu menšinoví alaviti.
"Dostali sme príkazy podnecovať ľudí, aby protestovali, predovšetkým pred mešitou v Damasku," povedal v televízii jeden z "páchateľov".
"Potom sme dostali príkazy, aby sme sa vyzbrojili a uskutočňovali akcie na podporu našich bratov v Dará a po celom území sýrskych provincií, ako je Latakía a Bániás. Príkazy sme dostali od Ahmada Audu, ktorý bol poslom medzi mnou a poslancom Džamálom Džarrahom v Libanone," povedal Anas Kandž v štátnej televízii.
Džarrah, ktorý obvinenia v libanonskej televízii poprel, patrí k protisýrskemu hnutiu Libanonská budúcnosť pod vedením úradujúceho premiéra Saada Harírího.
Zdroje: AP, Reuters