Francúzske vládne lietadlo vezúce 10 ton zdravotníckych pomôcok a liekov pristálo v povstaleckom meste Bengází.
DAUHÁ. Líbyjskí povstalci sa nesnažia získať zbrane na stretnutí s ministrami zahraničných vecí v Katare, kde rokujú o budúcnosti Líbye. Oznámil to minister zahraničných vecí líbyjskej povstaleckej Národnej rady.
"Získanie zbraní nie je našou prioritou," povedal novinárom podľa agentúry Reuters šéf diplomacie povstaleckej Národnej rady.
Na stretnutí v katarskom hlavnom meste Dauha vedie povstalecká rada rozhovory s ďalšími krajinami o získaní humanitárnej a ďalšej pomoci.
Rokovania sa začali a uskutočňuje ich tzv. Líbyjská kontaktná skupina za účasti zástupcov povstaleckej rady.
Šéfovia diplomacií, ktorí sa zišli v Dauhe, uvažovali nad možnosťou, ako vytvoriť fond zo zablokovaných peňazí Kaddáfího režimu.
Británia vyzvala na vytvorenie dočasného mechanizmu financovania, ktorý by pomáhal financovať náklady na štátny sektor v oblastiach Líbye kontrolovaných povstalcami.
"Mali by sme... rýchlo konať a zabezpečiť, aby krajiny, ktoré si želajú podporiť povstaleckú dočasnú Národnú radu vo financovaní nákladov na štátny sektor, tak mohli urobiť transparentným spôsobom," vyhlásil dnes britský minister zahraničných vecí William Hague na začiatku rokovaní v Dauhe.
"Dúfame, že sa dokážeme dohodnúť na založení dočasného mechanizmu financovania v regióne," povedal Hague.
Taliani chcú, aby sa vyzbrojenie zvážilo
Taliansko vyzvalo medzinárodné spoločenstvo, aby zvážilo možnosť vyzbrojenia líbyjských povstalcov.
Tento krok by bol podľa Ríma v súlade s rezolúciou OSN, ktorá povoľuje použiť všetky prostriedky na ochranu civilistov.
V stredu to vyhlásil hovorca talianskeho ministerstva zahraničia Maurizio Massari. Otázka vyzbrojenia rebelov je podľa neho stále na stole.
"Musíme poskytnúť povstalcom všetky obranné prostriedky," vyhlásil v katarskom hlavnom meste Dauhá počas schôdzky medzi predstaviteľmi líbyjskej Dočasnej národnej rady a zástupcami medzinárodného spoločenstva.
Na usporiadaní stretnutia skupiny štátov, ktoré sa zúčastňujú na medzinárodnej operácii v Líbyi, sa dohodli krajiny počas medzinárodnej konferencie o budúcnosti Líbye začiatkom apríla.
Podľa belgického ministra sa zbrojiť nemôže
V rezolúcii OSN nie je opora pre vyzbrojovanie povstalcov v Líbyi. Vyhlásil to belgický minister zahraničných vecí Steven Vanackere na prvom rokovaní tzv. Líbyjskej kontaktnej skupiny v katarskej metropole Dauha.
Na otázku, či je možné pomôcť povstalcom vyzbrojovaním, šéf belgickej diplomacie odpovedal: "Podľa rezolúcie OSN číslo 1973 sa nedá logicky zdôvodniť vyzbrojovanie civilistov".
Šéfovia diplomacií, ktorí sa zišli na fóre v Dauhe o riešení situácie v Líbyi, uvažujú nad možnosťou, ako vytvoriť fond zo zablokovaných peňazí Kaddáfího režimu.
Ako povedal zástupca talianskej delegácie na rokovaniach, peniaze by mali pomôcť povstalcom zvrhnúť dlhoročného líbyjského vodcu.
"Finančná otázka je kľúčová. Musíme zhromaždiť peniaze zo zmrazených účtov. Sme naklonení takémuto postupu a budeme presadzovať diskusiu o tomto návrhu," citovala tlačová agentúra Reuters talianskeho diplomata.
"Chceme po vzore Iraku niečo ako program jedlo za ropu. Niečo ako fond, ktorý nasmeruje peniaze zo zablokovaných účtov k povstalcom," citovala nemenovaného talianskeho predstaviteľa agentúra Reuters.
Rokovanie Líbyjskej kontaktnej skupiny sa začalo dnes v Dauhe za účasti zástupcov povstaleckej Líbyjskej národnej rady.
Únia pomáha ďalšími miliónmi
Európska únia uvoľnila ďalších desať miliónov eur na zjednodušenie vyriešenia repatriácie a evakuácie ľudí, ktorí uviazli na hraniciach vojnovým konfliktom zmietanej Líbye.
Peňažné prostriedky sa využijú najmä na transport robotníkov, ktorí sa po vypuknutí občianskej vojny v Líbyi ocitli na tunisko-líbyjskom a egyptsko-líbyjskom pomedzí bez možnosti vrátiť sa do svojej vlasti.
Sumu využijú humanitárni pracovníci únie spoločne s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu, ktorá dohliada na pomoc odkázanej skupine cudzincov.
Z Líbye od začiatku konfliktu evakuovali približne 5800 Európanov, ďalších 20 000 evakuovali plavidlá a lietadlá členských štátov Európskej únie do vlasti mimo Únie.
Francúzske vládne lietadlo vezúce 10 ton zdravotníckych pomôcok a liekov pristálo v stredu v povstaleckom meste Bengází. Informoval o tom korešpondent agentúry AFP.
Francúzsky airbus pristál aj s členmi mimovládnych organizácií na miestnom letisku popoludní. Ide pritom o prvé takéto lietadlo, ktoré priviezlo do Bengází pomoc.
Nemci vyhostili piatich líbyjských diplomatov
Nemecké ministerstvo zahraničia oznámilo, že pre tlak vyvíjaný na Líbyjčanov žijúcich v Nemecku z krajiny vypovedalo piatich líbyjských diplomatov.
"Nemecké ministerstvo zahraničia si povolalo v stredu líbyjského veľvyslanca a informovalo ho, že z krajiny vypovedalo 5 diplomatov, ktorí majú sedem dní na odchod, uviedlo ministerstvo v stanovisku.
Nemecký časopis Focus uviedol tento týždeň, že diplomati pátrali po líbyjských disidentoch v Nemecku a že federálna polícia a domáce a zahraničné tajné služby o prípade rokovali s kancelárkou Angelou Merkelovou.