RÍM. Napriek odmietavému postoju ministrov vnútra Európskej únie voči talianskej vízovej politike chce Taliansko budúci týždeň vydať 10 000 tuniským migrantom dočasné víza, s ktorými budú môcť cestovať v schengenskom priestore.
"O týždeň vydáme povolenia k pobytu. Pracujeme tiež na pláne, na základe ktorého utečenci nebudú ponechaní na seba," povedal v stredu podľa talianskych médií námestník talianskeho ministra vnútra Alfredo Mantovano.
Vlna utečencov smerujúcich na juhotaliansky ostrov Lampedusa sa medzičasom nezmenšuje. V utorok pristála na ostrove ďalšia loď so 104 migrantmi. Neďaleko ostrova Pantelleria zachránila talianska pobrežná služba loď s 250 utečencami na palube.
Taliansky minister vnútra vyzval v pondelok susedné európske krajiny, aby pomohli Taliansku s návalom imigrantov zo severnej Afriky, no Nemecko vyhlásilo, že rozhodnutie musí urobiť Rím.
"Uvidíme, či sa Európa vie zjednotiť a ukázať solidaritu, alebo je to len geografický priestor," povedal Roberto Maroni po príchode do Luxemburgu na rokovania s európskymi kolegami.
Maroni vyzval v pondelok susedné európske krajiny, aby pomohli Taliansku s návalom imigrantov zo severnej Afriky, no Nemecko vyhlásilo, že rozhodnutie musí urobiť Rím. Tohto roku priplávalo do Talianska 26 000 migrantov vrátane 21 000 osôb, ktoré tvrdili, že sú z Tuniska.
Nemecko: Taliansko vydiera ako mafia
Vysoký predstaviteľ strany nemeckej kancelárky Angely Merkelovej tvrdo skritizoval spôsob, akým Taliansko vyzýva Európsku úniu, aby mu pomohla s riešením problému okolo prisťahovalcov z Tuniska.
Günter Krings, zástupca šéfa poslaneckého klubu Merkelovej Kresťansko-demokratickej únie (CDU), v rozhovore pre najčítanejší nemecký denník Bild dokonca v tejto súvislosti použil slovo "mafia".
Taliansko používa "vydieračské metódy... ktoré si zvyčajne spájame s mafiou," vyhlásil Krings. Narážal tak na výzvu Talianov smerovanú členským štátom Únie, aby mu pomohli vyrovnať sa s masovou "ľudskou tsunami" na ostrove Lampedusa.
Únia ponúka peniaze za zastavenie prílevu migrantov
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v Tunisku počas oficiálnej návštevy prisľúbil dodatočnú pomoc vo výške 140 miliónov eur.
Ak však chce vláda peniaze získať, musí podľa šéfa Komisie "jednoznačne" zabrániť svojim občanom, aby migrovali do Európy.
Zároveň ju požiadal, aby prijala tisícky utečencov, ktorí pricestovali predovšetkým na taliansky ostrov Lampedusa. Barrosove slová citoval spravodajský portál EUobserver.
"Na prisťahovalectvo by sme sa mali pozerať ako na spoločnú výzvu, spoločnú zodpovednosť," vyhlásil predseda komisie počas tlačovej konferencie po stretnutí s premiérom Bádžím Káidom as-Sibsím v metropole Tunis.
Narážal tak na prílev tuniských migrantov, ktorých od vypuknutia nepokojov a páde dlhoročného autokratického režimu pricestovalo do Európy až približne 23 tisíc.
"Čakáme na silnú a jasnú reakciu zo strany Tuniska a na to, aby akceptovalo a opäť prijalo migrantov, ktorí sa ocitli v Európe," dodal Barroso.
Ak bude vláda tieto podmienky schopná splniť, Európska komisia jej prisľúbila dodatočnú pomoc vo výške 140 miliónov eur. Už teraz pritom Únia na roky 2011 až 2013 prisľúbila Tunisku prostriedky v hodnote 257 miliónov eur.