LUXEMBURG.
Týka sa 32 vysokých predstaviteľov režimu, ktorí sú bezprostredne zodpovední za porušovanie základných práv občanov islamskej republiky.
Rozšírenie reštrikčných opatrení pre jednotlivcov pozostáva zo zákazu ich cestovania na územie Únie, ako aj zmrazenia ich finančných účtov vo všetkých jej členských štátoch, oznámila po zasadnutí Rady pre zahraničné vzťahy šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová.
Európska únia sa snaží obmedzovať aktivity iránskeho režimu, ktorý pokračuje v prenasledovaní opozície, študentov, členov náboženských menšín a aktivistov, ako i vo vykonávaní trestov smrti v utajených procesoch.
Predĺžili sankcie voči Barme
Európska únia predĺžila o jeden rok sankcie voči Barme, nechala však dvere otvorené barmskému ministrovi zahraničia v snahe podporiť zmeny.
Napriek požiadavke prodemokratickej líderky Aun San Su Ťij na uvoľnenie sankcií, Únia "považuje za potrebné obnoviť reštriktívne opatrenia na dobu 12 mesiacov," uviedli ministri zahraničia 27 štátov vo vyhlásení po rokovaniach v Luxemburgu.
Dodali však, že implementácia vízového zákazu a zmrazenia aktív bude na rok zrušená "určitým civilným členom vlády", najmä barmskému ministrovi zahraničia ako dôležitému spojovaciemu článku so zahraničím.
Okrem Únie sú pre porušovanie ľudských práv uvalené sankcie na juntou riadenú Barmu aj zo strany Spojených štátov. V novembri sa v krajine uskutočnili parlamentné voľby, prvé po 20 rokoch. Medzinárodné spoločenstvo ich odsúdilo ako zmanipulované.