TRIPOLIS, WASHINGTON. Sily diktátora Muammara Kaddáfího zabili počas povstania v Líbyi 10 tisíc ľudí.
Informoval o tom zástupca povstalcov. Podľa jeho údajov je tiež 20 tisíc osôb nezvestných a 30 tisíc zranených, pričom štvrtina z nich vážne.
"Máme 10 tisíc zabitých Kaddáfího vojakmi, máme asi 20 tisíc nezvestných osôb a okolo 30 tisíc zranených, 7 tisíc z nich vážne s ohrozením života," povedal Alí Al Isáví, predstaviteľ líbyjskej Dočasnej národnej rady novinárom.
"Chceme viac úsilia, čo sa týka ochrany civilistov voči agresii," dodal Isáví po rokovaniach s ministrami zahraničia Únie v Luxemburgu.
Obeťami bojov medzi vládnymi jednotkami a povstalcami v meste Misuráta bolo 12 osôb, medzi nimi aj trojročné dievčatko.
Podľa informácií jedného z obyvateľov mesta zdravotníci priviezli 12 tiel - väčšinou civilistov, ale aj povstalcov. Trojročné dieťa údajne zabil ostreľovač, rovnako ako aj 50-ročného muža zo západnej časti mesta.
Povstalci požiadali o zbrane
Líbyjskí povstalci poslali krajinám, ktoré uznali ich Národnú radu ako jediného predstaviteľa Líbye, žiadosť o zbrane. Povedal to ich hovorca.
"Predložili sme im zoznam vojenskej výzbroje a technického zariadenia, ktoré potrebujeme," povedal reportérom v povstaleckej bašte Benghází hovorca Národnej rady Háfiz Ghoga.
Na otázku, ktoré krajiny povstalci požiadali o zbrane, odpovedal: "Evidentne sme požiadali krajiny, ktoré už uznali dočasnú Národnú radu ako jediného predstaviteľa Líbye".
Povstalcov, ktorí kontrolujú východnú časť Líbye, uznali Francúzsko, Taliansko a Katar.
Návrh Africkej únie odmietli
Líbyjskí povstalci odmietli návrh sprostredkovateľov Africkej Únie (AÚ) na mier s Kaddáfím a naďalej trvajú na jeho odchode.
"Táto iniciatíva (AÚ) bola zamietnutá. Od prvého dňa je požiadavkou našich ľudí odchod Kaddáfího a pád jeho režimu," uviedli na tlačovej konferencii v povstalcami kontrolovanom meste Bengází.
Kaddáfí a jeho synovia musia okamžite odísť a pokiaľ ostanú, "nebudú v bezpečí", varovali. Delegácia AÚ už v nedeľu rokovala o uzavretí prímeria aj s Kaddáfím.
Ten naopak s plánom AÚ na ukončenie bojov medzi jeho jednotkami a povstalcami, ktorý by zastavil tiež bombardovanie Severoatlantickej aliancie, súhlasil.
NATO nepožiadalo USA o obnovenie náletov v Líbyi
Silné boje dnes hlásili líbyjskí povstalci z mesta Misuráta, kde udreli v dvoch ofenzívach jednotky verné líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu.
Podľa informácií jedného zo vzbúrencov boli silné boje na Tripoliskej ulici, kde si povstalci udržali svoje pozície a tiež vo východnej časti Misuráty. Povstalci tam útok Kaddáfího jednotiek odrazili. Počet obetí nie je známy.
NATO nepožiadalo Spojené štáty, aby znovu začali so vzdušnými útokmi v Líbyi, oznámil hovorca Pentagónu.
Francúzsko a Veľká Británia totiž kritizovali NATO, že bombardovanie silami aliancie nezabránilo útokom na civilistov.
Aliancia však nepožiadala o nijakú zmenu amerického vojenského postupu v Líbyi, kde americké lietadlá prestali s útokmi po počiatočnej fáze vojenskej akcie, zameranej na ochranu civilistov pred Kaddáfího jednotkami.
Únia s humanitárnou akciou počká
Európska únia podnikne humanitárnu akciu v Líbyi iba na požiadanie Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí.
Únia pripravuje humanitárnu akciu EUFOR Libya na úrovni plánovania, no zatiaľ počká s jej rozbehnutím.
OSN však zatiaľ požiadavku Európskej únii neadresuje, pretože sa obáva prítomnosti negatívneho vplyvu vojenských síl na území severoafrického štátu, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie procesu poskytnutia humanitárnej pomoci v teréne. Misia by zahŕňala podporu leteckých i námorných síl.
Ministri zahraničia sa dnes v Luxemburgu zhodli na tom, že na akciu, ktoré sa spomína ako najväčšia humanitárna akcia v histórii Únie, je potrebný v prvom rade mandát od OSN.
"Našou úlohou je naplánovanie a príprava na podmienky, ak by sme pristúpili k takémuto kroku. A to aj robíme. Ak nás OSN požiada, sme budeme pripravení dostať pomoc do krajiny," povedala šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová po zasadnutí Rady Únie pre zahraničné vzťahy.