ŠTOKHOLM. Globálne výdavky na zbrane sa v minulom roku zvýšili na rekordnú sumu 1,6 bilióna USD. Celosvetové výdavky na zbrane reálne vzrástli o 1,3 percenta, ale išlo o spomalenie oproti roku 2009, v ktorom sa zvýšili o 5,9 percenta.
Dôvodom bolo spomalenie svetovej ekonomiky, ktoré vyvolala finančná kríza z roku 2008. Informoval o tom v pondelok Štokholmský medzinárodný ústav pre výskum mieru (Stockholm International Peace Research Institute, SIPRI).
"V mnohých prípadoch pokles alebo spomalenie rastu výdavkov predstavuje oneskorenú reakciu na globálnu finančnú a ekonomickú krízu, ktorá vypukla v roku 2008," uviedol inštitút.
Výdavky na zbrane v Európe sa vlani znížili o 2,8 percenta na 382 miliárd USD, keďže vlády začali brzdiť rastúce rozpočtové deficity. Najväčšie škrty nastali v malých ekonomikách strednej a východnej Európy a v krajinách juhovýchodnej Európy, ktoré postihla kríza, napríklad v Grécku.
"V priebehu roka 2011 a v nasledujúcich rokoch sa očakávajú ďalšie škrty v prevažnej časti Európy, hoci vo veľkých krajinách budú škrty pravdepodobne mierne," konštatoval SIPRI.
Výdavky USA na zbrane vlani vzrástli o 2,8 percenta na 698 miliárd USD, čo je približne šesťnásobne viac ako v Číne, ktorej výdavky na zbrane sú druhé najvyššie, po nich nasledujú výdavky Veľkej Británie, Francúzska a Ruska.
Americké výdavky na zbrane v roku 2009 sa zvýšili o 7,7 percenta. "Od roku 2001 sa vojenské výdavky USA zvýšili o 81 percenta," uvádza SIPRI. Americké zbrojné výdavky vlani tvorili 4,8 percenta hrubého domáceho produktu. USA sú tak krajinou, pre ktorú sú výdavky na zbrane najväčším ekonomickým bremenom, ak sa neberú do úvahy štáty na Blízkom východe.