ŠTOKHOLM. Globálne vojenské výdavky v roku 2010 sa čiastočne znížili v dôsledku oneskorenej reakcie na celosvetovú finančnú krízu, ktorá sa začala v roku 2008, Spojené štáty však napriek tomu zostali lídrom.
Vyplýva to zo správy Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI).
V minulom roku globálne vojenské výdavky dosiahli 1,6 bilióna dolárov, čo oproti roku 2009 predstavuje nárast iba o 1,3 percenta. Po teroristických útokoch na USA z 11. septembra 2001 rástli každý rok v priemere o 5,1 percenta.
SIPRI odhaduje, že USA mali vlani 43-percentný podiel na globálnych vojenských výdavkoch (698 miliárd dolárov). Je to šesťkrát viac než druhá Čína (119 miliárd dolárov).
Británia a Francúzsko minuli na zbrojenie po 59 miliárd dolárov, no francúzske výdavky klesli o viac než osem percent.
V prvej desiatke krajín, ktoré vlani najviac minuli na zbrojenie, sa ešte umiestnili Rusko, Japonsko, Saudská Arábia, Nemecko, India a Taliansko.
V krajinách strednej a východnej Európy došlo k najväčšiemu poklesu v Európe. Výdavky Bulharska sa znížili o 28 percent, Lotyšska o 26 percent, o viac ako desať percent ich podľa SIPRI znížili v Albánsku, Grécku, Maďarsku, Litve a na Slovensku.
Výdavky v USA vzrástli v roku 2010 o 2,8 percenta, čo odhadom zodpovedá takmer piatim percentám hrubého domáceho produktu v porovnaní s 3,1 percentami v roku 2001, keď sa výdavky začali sledovať.
Južná Amerika bola oblasťou s najvyšším nárastom vojenských výdavkov v minulom roku, a to až o 5,8 percenta. Podľa expertky SIPRI Cariny Solmiranovej to je pozoruhodné, pretože väčšina štátov tohto regiónu nečelí skutočným vojenským hrozbám.
Štáty Blízkeho východu minuli vlani na armádu o 2,5 percenta viac, ale tu chýbajú údaje z niekoľkých krajín vrátane Iránu.
Afrika tiež zvýšila výdavky o 5,2 percenta, pričom lídrami boli veľkí vývozcovia ropy Alžírsko, Angola a Nigéria.
SIPRI, ktorý založil švédsky parlament v roku 1966 ako nezávislú nadáciu, zahŕňa do svojich štatistík platy, náklady na prevádzku, nákup zbraní a vybavenia, ako aj výskum a vývoj.