TEPCO začala pomocou diaľkovo ovládanej ťažkej techniky odstraňovať rádioaktívne trosky z jadrovej elektrárne.
TOKIO. Riziko úniku rádioaktívnych látok z poškodenej japonskej atómovej elektrárne Fukušima sa výrazne znižuje. V pondelok o tom informovala japonská vláda s tým, že situácia je lepšia, než bola týždeň či dva po masívnom zemetrasení a tsunami.
"Možnosť, že situácia v jadrovej elektrárni sa zhorší a povedie k ďalšiemu masívnemu úniku rádioaktívnych látok, sa výrazne znižuje," povedal novinárom hovorca vlády Jukio Edano.
Dodal, že elektráreň nefunguje normálne a že evakuovaní obyvatelia z okolia elektrárne sa nemôžu vrátiť domov.
Rozsah evakuácie sa má zväčšiť
Japonská vláda vyzvala ešte viac obyvateľov na evakuáciu z oblastí v okolí zemetrasením a cunami postihnutej jadrovej elektrárne Fukušima, z ktorej uniká radiácia,
Do jedného mesiaca by mali na základe najnovšej vládnej výzvy opustiť svoje domovy ľudia žijúci v štyroch okresoch v okruhu väčšom ako 30 kilometrov os Fukušimy, uviedla agentúra AP.
Nejde o naliehavú výzvu - na niektorých miestach však zaznamenali vysokú úroveň radiácie, v dôsledku čoho existuje dlhodobé zdravotné riziko.
Obyvatelia žijúci v okruhu 20 kilometrov už dostali príkaz na evakuáciu v dôsledku obáv z úniku radiácie. Ďalším, ktorí žijú ďalej od elektrárne, úrady odporučili nevychádzať z domovov.
Združený japonsko-americký tím v nedeľu objavil ďalších 99 tiel na severovýchode Japonska, postihnutom zemetrasením a príbojovou vlnou cunami. Oznámilo to japonské ministerstvo vnútra.
Na prehľadávaní trosiek v prefektúrach Iwate, Mijagi a Fukušima sa podieľalo 22 000 členov japonských ozbrojených síl a 110 príslušníkov amerického vojenského personálu, informovala agentúra Kjódo.
Japonsko spomínalo
Obyvatelia zdevastovaného pobrežia severovýchodného Japonska si pripomenuli obete masívneho zemetrasenia a vĺn cunami, ktoré pripravili o život do 25 000 ľudí a spôsobili ešte sále nezažehnanú jadrovú krízu.
V rámci spomienky na obete o 14.46 h miestneho času (07.46 h) - presne vo chvíli, keď pred mesiacom východ krajiny zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 9,0 a následne aj viac než desať metrov vysoké príbojové vlny - sa v Japonsku rozozvučali sirény a na minútu sa zastavil život.
Podľa najnovších údajov japonskej polície si prírodná pohroma vyžiadala 13.116 obetí na životoch. Nezvestných je 14 377 ľudí. Viac než 150 000 ľudí prišlo o svoje obydlia.
Začali čerpať rádioaktívnu vodu
Jednu z postihnutých provincií Fukušima navštívi Masatake Šimizu, riaditeľ spoločnosti TEPCO, ktorá prevádzkuje vážne poškodenú jadrovú elektráreň Fukušima-I.
Podľa agentúry Džidži sa chce provinčnej vláde ospravedlniť za spôsobené problémy. Šimizu sa dva dni po katastrofe stiahol do úzadia oficiálne kvôli nevoľnosti, za čo bol ostro kritizovaný.
Pracovníci TEPCO medzitým začali v elektrárni Fukušima-I prípravky na čerpanie rádioaktívnej vody zo suterénov a ďalších priestorov reaktorových budov 1-3.
Presun vody v objeme približne 60 000 ton do vyprázdnených nádrží a iných skladovacích priestorov je považovaný za životne dôležitý, aby sa mohlo pokročiť s prácami na obnovení chladenia reaktorov, ktoré je nefunkčné od 11. marca.
Odstraňujú kontaminované trosky
TEPCO začala pomocou diaľkovo ovládanej ťažkej techniky odstraňovať rádioaktívne trosky z jadrovej elektrárne Fukušima-I poškodenej vlnami cunami.
Krátko po katastrofe z 11. marca výbuchy vodíka odtrhli časti stropov a stien reaktorových budov číslo 1 a 3. Sutiny emitujú na niektorých miestach žiarenie v stovkách milisievertov za hodinu, čo znemožňuje záchranné práce.
Operátori vzdialení stovky metrov ovládajú stroje pomocou kamier pripojených k zariadeniam, ako aj šiestimi fixnými kamerami priamo na mieste.
Podľa TEPCO budú trosky skladované v kontajneroch v areáli elektrárne pod prísnym dohľadom.
Premiér ďakoval
Japonský premiér Naoto Kan sa poďakoval medzinárodnému spoločenstvu za pomoc a podporu Japonska po ničivom zemetrasení a následnom tsunami, ktoré v marci zdevastovalo časť krajiny a okrem iného poškodilo jadrovú elektráreň vo Fukušime.
Japonský premiér zvolil netradičnú formu - poďakovanie zverejnil ako inzerciu v siedmich masovo čítaných denníkoch siedmich krajín sveta.
Kan sa obracia nielen na politikov, ale aj na občanov týchto krajín, pričom píše, že bez podpory zo zahraničia by Japonsko krízu iba ťažko zvládlo.
"V núdzi spoznáš priateľa," uzatvára Kan. Japonská vláda je podľa neho odhodlaná čo najrýchlejším tempom napraviť škody spôsobené zemetrasením.
Plácido Domingo vystúpil pre obete
Španielsky tenor Plácido Domingo vystúpil v nedeľu v Tokiu na plánovanom koncerte pre obete marcového zemetrasenie a cunami. Umelec doteraz navštívil Japonsko viac ako 20 krát, pričom v roku 1985 sám zažil v Mexiku a zemetrasenie, pri ktorom zahynuli jeho príbuzní.
Domingo bol vo Washingtone, keď počul o nešťastí vo východnom Japonsku. Asi 3600 divákom ako prídavok zaspieval japonskú pieseň Furusato (Rodné mesto).
Domingo uskutoční ďalší koncert v Tokiu v stredu. Časť zisku z predaja vstupeniek pôjde do postihnutých oblastí. Domingo je jedným z mála zahraničných umelcov, ktorý nezrušil koncerty v Japonsku kvôli zemetraseniu a havárii v jadrovej elektrárni Fukušima-I.
Zdroj: NHK, DPA