Viedeň 25. júna (TASR) - Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) dnes varovala, že rádioaktívny materiál potrebný na výrobu tzv. špinavej bomby sa dá získať skoro v každej krajine a navyše viac ako 100 štátov nemá dostatočnú kontrolu na predchádzanie jeho krádežiam.
Po teroristických útokoch na USA z 11. septembra vzrástli obavy, že radikálne skupiny by mohli získať rádioaktívny materiál na výrobu špinavých bômb, zariadení využívajúcich konvenčné zbrane na šírenie rádioaktívneho materiálu.
Pred dvoma týždňami americké úrady prekazili sprisahanie s cieľom odpáliť v USA takúto bombu.
"Je potrebná čo najprísnejšia kontrola silných zdrojov rádioaktívneho materiálu a ochrana pred terorizmom a krádežou," povedal Mohamed ElBaradei, generálny riaditeľ MAAE so sídlom vo Viedni.
ElBaradei oznámil, že sa začala americko-ruská misia s cieľom vystopovať rádioaktívny materiál pochádzajúci z krajín bývalého Sovietskeho zväzu - pátrať budú napríklad po prenosných poľných generátoroch a poľnohospodárskych práškoch. Šéf MAAE dodal, že mnoho zdrojov rádioaktivity bolo nechránených prísnymi bezpečnostnými opatreniami, ako je to zvykom u jadrových elektrární.
"Tieto zdroje sa využívajú v každodennom živote - v zdravotníctve, poľnohospodárstve, priemysle. Niektoré z nich sú dosť silné a v prípade nehody či útoku by mohli napáchať veľké škody," povedal ElBaradei.
USA tohto roku do misie investujú najmenej 25 miliónov dolárov a budú sa snažiť nájsť "osirelý" materiál po kolapse Sovietskeho zväzu.
V pondelok MAAE oznámila tlačovej agentúre Reuters, že prioritou bude odhaliť veľké množstvá cézia 137 - rádioaktívneho prášku, ktorý v Sovietskom zväze používali na skladovanie obilia. Aj malé množstvo tejto látky môže byť smrteľné, ak sa použije v špinavej bombe.
Podľa štúdie Európskej únie na jej území ročne "osirie" až 70 zdrojov rádioaktívnych látok.