Kyjev 25. júna (TASR) - Členstvo Ukrajiny v NATO je ďalekou perspektívou a Washington sa bude zrejme usilovať roztiahnuť tento proces rozšírením vzťahov NATO s Ukrajinou vo formáte osobitného partnerstva, ale nie členstva.
Tento predpoklad vyslovil dnes v Kyjeve americký politológ Michael McFaul v rámci okrúhleho stola o perspektívach vzťahov Ukrajiny, Ruska a USA v spojitosti s rozšírením NATO.
Členstvo Ukrajiny v NATO podľa McFaula absolútne nepredpokladá automatické členstvo v Európskej únii.
"Členstvo v EÚ je omnoho zložitejšie, ako v NATO a ja nie veľmi optimisticky hodnotím tieto perspektívy. Nedávno som bol v Bruseli, nevidel som žiadneho človeka, ktorý by si myslel, že v najbližších 10 až 20 rokoch sa Ukrajina môže stať členom EÚ. Málokto hovorí o možnosti rozšírenia EÚ za už vyznačené hranice," uviedol McFaul.
USA vo vzťahoch s Ruskom a Ukrajinou podľa McFaula príliš mnoho pozornosti udeľujú ich lídrom. "Je to veľký problém vo vzťahoch s Ukrajinou. George Bush hovoril, že sa mu zapáčil Putin - je dobrý muž, zákonite Rusko je dobrá krajina. Kučma je zlý muž a Ukrajina zlá krajina," povedal McFaul.
McFaul priznal, že USA v súčasnosti často uplatňujú prax dvojitých štandardov v otázke demokracie v postsovietskych štátoch. Rusko si môže dovoliť ignorovať určité demokratické inštitúty, lebo teraz je hlavnou otázkou boj s terorizmom.
"No ak sa v úrade prezidenta USA rozpráva o Ukrajine, začínajú hovoriť o demokracii a citujú veľký zoznam jej porušovania. Je to otázka vraždy novinára Georgija Gongadzeho, referendum, predaj výzbroje Macedónsku, machinácie s Irakom," vyhlásil McFaul.
Súčasťou tejto politiky je aj absencia stretnutia lídrov USA a Ukrajiny. McFaul to označil za krátkozrakú politiku k Ukrajine, lebo vo formovaní občianskej spoločnosti, v ekonomickom raste je na Ukrajine oveľa viac úspechov ako v Rusku. Informácia o tom však neprichádza do Washingtonu.
Dobré vzťahy Ukrajiny s Ruskom a Ruska s USA vytvárajú ešte jednu možnosť pre Ukrajinu zosilniť vlastné integračné procesy. Túto možnosť je potrebné podľa McFaula využiť teraz, lebo nikto nevie, aké budú vzťahy USA s Ruskom o dva až štyri roky.
Profesor politických vied Michael McFaul je vedúcim vedeckým pracovníkom Hooverovho inštitútu pri Stanfordskej univerzite.
(spolupracovník TASR Martin Benko) žab