Chartúm 25. júna (TASR) - V sudánskom Chartúme sa dnes začalo zasadanie ministrov zahraničných vecí členských krajín Organizácie islamskej konferencie (OIK). Hlavnou témou rokovaní delegátov z 57 islamských krajín je údajná "nespravodlivá kampaň proti islamu" po 11. septembri minulého roku.
Moslimskému svetu hrozí marginalizácia, ak sa nezačne usilovať odstrániť priepasť, ktorá je medzi ním a rozvinutými krajinami, vyhlásil sudánsky prezident Umar Hasan al-Bašír.
V tejto súvislosti vyzval na reformu OIK, argumentujúc tým, že jediný panislamský orgán na svete potrebuje "generálnu opravu", aby bol efektívnejší a mohol "viesť spoločné islamské úsilie smerom k obzorom, na ktoré všetci ašpirujeme."
OIK, ktorá sídli v saudskoarabskom prístave Džidda na brehu Červeného mora, prejavila značnú neefektívnosť pri hľadaní riešenia problémov, ktorým čelí 1,2-miliardová svetová populácia moslimov. Za roky svojej existencie si tiež získala neslávnu reputáciu, že nie je ničím iným, len diskusným kútikom.
Podľa generála al-Bašíra, ktorý sa v Sudáne dostal k moci vojenským prevratom v roku 1989, nemá moslimský svet inú voľbu, než rozvinúť svoje schopnosti, "aby spojil historickú priepasť medzi zaostalosťou a pokrokom, slabosťou a silou," aby mohli moslimské krajiny "zaujať svoje miesto na mape sveta ako účinná sila v každej oblasti."
Pokiaľ sa tak nestane, varoval sudánsky prezident, moslimské krajiny sa "zredukujú na zanedbávaných členov spoločnosti a na kvantitu, ktorá sa bude marginalizovať ešte viac, než je tomu v súčasnosti."
Sudán, kde je od roku 1989 pri moci islamská vláda, si želá, aby šéfovia diplomacií OIK prijali rezolúcie, ktoré bude možné uplatniť v praxi, a ktoré budú zároveň odrážať islamom hlásanú myšlienku "stredne cesty".
Šéf sudánskej diplomacie pripustil, že aj medzi samotnými islamskými krajinami i jednotlivými moslimami existujú rozdiely, avšak krajiny by mali byť schopné prijať rezolúcie, zdieľajúce všeobecne uznávané hodnoty a náhľady moslimov.
OIK vznikla pred viac než 30 rokmi ako reakcia na poburujúci incident, ku ktorému došlo v roku 1969 v jednom z najsvätejších stánkov islamu - mešite al-Aksá v Jeruzaleme. V chráme vypukol požiar, ktorý rozhorčil celý islamský svet. Z jeho zapálenia bol obvinený kresťan z Austrálie, avšak moslimovia z incidentu obvinil Izrael, pretože mal pod kontrolou celé mesto.
Korene tohto incidentu viedli k tomu, že palestínsko-izraelský konflikt sa stal centrom záujmu a fungovania celej OIK. Očakáva sa, že delegáti dnešného zhromaždenia v Chartúme vyjadria jasnú podporu Palestínčanom a vyjadria kritiku na adresu politiky Izraela.