PRAHA, BRATISLAVA. V stredu večer sa Veci verejné snažili pred televíznymi kamerami ukázať, že strana drží pohromade a má veci pod kontrolou. Tlačovku zvolali vonku pred domom Víta Bártu s Pražským hradom v pozadí.
Minister dopravy a neoficiálny predseda najmenšej vládnej strany na nej presviedčal novinárov, že bývalému podpredsedovi strany Jaroslavovi Škárkovi neplatil za mlčanie o financovaní strany, ale že mu len poskytol priateľskú pôžičku.
Inokedy suverénny Vít Bárta nepresvedčil. Bol nervózny, emocionálny, hlas sa mu triasol a žiadne otázky po vyhlásení nedovolil.
Po boku mu stál oficiálny šéf strany Radek John a ďalší traja členovia strany. Predsedníčka poslaneckého klubu Kristýna Kočí tam nebola. Na druhý deň bolo jasné, prečo.
Platili aj Kočí Kočí v stredu podala ako druhá zo strany trestné oznámenie na Víta Bártu. Aj ona tvrdí, že jej dal pol milióna českých korún. Rovnako ako Jaroslav Škárka, ktorý v nedeľu celú kauzu s podplácaním v strane rozpútal, potvrdila neštandardné praktiky vo Veciach verejných. Nová strana pritom chcela bojovať proti korupcii a robiť čistú politiku.
Viacerí poslanci Vecí verejných hovoria, že im Bárta dával peniaze. Tvrdia, že to bola pôžička.
Radek John hovorí o vnútrostraníckom puči s konkrétnymi vinníkmi.
FAKTY Veci verejné
strana vznikla v roku 2001, zviditeľnil ju bývalý novinár Radek John, keď sa v roku 2009 stal jej predsedom, vo voľbách získala 10,88 percenta a vstúpila do vlády, o odchode poslancov sa hovorilo dávnejšie, po kauze Škárka je rozpad strany reálny.
„Myslím si, že je to koordinovaná akcia troch ľudí – Jarda Škárku, Kristýny Kočí a Stanislava Humla. Verím, že to nie je viac našich poslancov," povedal podľa iDNES.cz John a zvolal mimoriadne predsedníctvo strany.
Zvyšné strany vládnej koalície premiéra Petra Nečasa stále hovoria, že záležitosť si musia vyriešiť Veci verejné.
Včera sa však Nečas stretol len s Kristýnou Kočí, aby zistil, akú podporu v strane Bárta má a koľko poslancov by bolo ochotných po rozpade strany podporovať jeho kabinet. Včera sa hovorilo o šiestich, na väčšinu potrebuje vláda siedmich.
Predčasné voľby nie Chvíľu médiá špekulovali o predčasných voľbách. Tie neskôr premiér Nečas vylúčil.
„Odmietam ničím nepodložené špekulácie o vyvolávaní zákulisného tlaku ODS na Veci verejné a dohady o predčasných voľbách v súvislosti s osobou ministra dopravy Víta Bártu," uviedol Nečas.
Predčasné voľby vládne strany nelákajú. Prieskum verejnej mienky, ktorý v stredu zverejnila spoločnosť SANEP, ukázal, že voľby by vyhrala opozičná sociálna demokracia (ČSSD) a spolu s komunistami by mala väčšinu v parlamente. Pravicové strany súčasnej vládnej koalície by stratili.
Najviac voličov by opustilo Veci verejné, teraz by ich volilo 7,9 percenta v porovnaní s takmer 11 percentami, ktoré získali v minuloročných voľbách. Nikto pritom nevie, ako bude strana vyzerať zajtra a kto ďalší ju chce opustiť.
Jaroslav Škárka rozkladá stranu i vládu
Pripomínal kráľa z Pyšnej princeznej, keď odvolával, čo odvolala sľúbil, čo sľuboval. Jeho kauza môže zmeniť politickú scénu v Česku.
PRAHA, BRATISLAVA. Bol pravou rukou Víta Bártu a spoluzakladateľom Vecí verejných. Dnes je z neho najsledovanejší politik, ktorý môže rozložiť najmenšiu vládnu stranu a dokonca i českú vládu.
Podpísal zmenku Jaroslav Škárka je kladný hrdina. Roky robil to, čo mu Vít Bárta povedal. So záznamovým zariadením sledoval politikov, hoci tušil, že nejde len o to, aby ich pristihli pri braní úplatkov.
Ako kandidát na starostu Praha 1 Bártovi podpísal 10-miliónovú bianko zmenku, lebo mu veril ako priateľovi.
Keď sa platnosť zmenky skončila, prehovoril.
V nedeľu vyhlásil, že bral od Bártu mesačne niekoľko tisíc korún, aby mlčal o financovaní strany. Potom niekoľkokrát svoje vyhlásenia o nekalých praktikách v strane poprel, aby nakoniec na prokuratúru odniesol dôkazy.
Obálku s posledným úplatkom a údajnými Bártovými odtlačkami, fotky a správy zo sledovania politikov, emaily a informácie o tom, ako Bárta financoval stranu cez svoju bývalú bezpečnostnú firmu ABL.
Riadil to Bárta „Bol som v teréne. Chodil som na stretnutia s politikmi a mal som na sebe záznamové zariadenie," povedal v rozhovore pre denník MF Dnes Škárka s tým, že väčšinu káuz riadil priamo Bárta.
Mali vraj zistiť, či sú politici v Prahe 1 podplatní. Na otázku, či to chceli využiť v politickom boji, odpovedal: „To tiež, samozrejme."
Dnes už Škárka v strane nie je, Veci verejné ho vylúčili. Poslancom ostáva, ale dôveru ľudí nemá. Pravou rukou Víta Bártu bol príliš dlho.
Miriam Zsilleová