PRAHA, BRATISLAVA. Začalo sa to rozhovorom s redaktorkou českého týždenníka Respekt. Podpredseda najmenšej vládnej strany Vecí verejných Jaroslav Škárka jej v nedeľu povedal, že minister dopravy a neoficiálny šéf strany Vít Bárta mu každý mesiac platí za lojalitu.
Platba každý mesiac
Novinárka si informáciu nahrala a neskôr zverejnila. Škárka na druhý deň poprel, čo povedal a tvrdil, že si z novinárky vystrelil.
O deň neskôr odvolal, čo poprel a potvrdil, že od Bártu peniaze dostáva za to, aby mlčal o financovaní strany, ktoré má ako podpredseda na starosti.
„Dostal som tuším, od októbra, 55-tisíc každý mesiac. Aby som v rámci strany držal líniu, ktorú predstavuje pán Bárta. Keď som začal aktívne hovoriť o problémoch v našom poslaneckom klube, dostal som sumu 170-tisíc,“ povedal Škárka pre české médiá.
Včera mal predložiť „nezvratné dôkazy“, ohlasovaná tlačová konferencia nakoniec nebola. Namiesto toho Škárka navštívil štátne zastupiteľstvo v Prahe a odovzdal im obálku so 170-tisícmi a údajnými odtlačkami Víta Bártu.
Povedal tiež, že bezpečnostná agentúra ABL, ktorú Bárta vlastnil, sledovala politikov v Prahe 1. Večer sa ku kauze vyjadril aj Bárta, ktorý doteraz obvinenia odmietal.
Teraz minister dopravy tvrdí, že 170-tisíc Škárkovu požičal, aby mu pomohol s osobnými a finančnými problémami.
V utorok večer Veci verejné Škárku vylúčili zo strany a z poslaneckého klubu. Predseda strany a minister vnútra Radek John vyhlásil, že porušil etický kódex strany, keď poškodzoval jej dobré meno. Prípadom sa začala zaoberať polícia.
Podľa českých politológov je to začiatok konca Vecí verejných, ktoré v minuloročných voľbách prekvapili ziskom takmer 11 percent. Dostali sa do pravicovej vlády Petra Nečasa ako nová strana, ktorá chce bojovať s korupciou a zmeniť štýl českej politiky.
„Už to nie je otázka či, ale kedy táto strana skončí. Je demoralizovaná, začne sa štiepiť,“ povedal pre Mediafax politológ Jiří Pehe.
Je to vec strany
Zvyšné tri koaličné strany sa ku kauze nechceli vyjadrovať, zhodne tvrdili, že je to vnútorná záležitosť Vecí verejných. „Toto je najväčšia kauza a problém celej vlády,“ povedal šéfredaktor Respektu Erik Tabery.
Vláda Petra Nečasa, ktorá sa označuje za reformnú a protikorupčnú, už musela riešiť niekoľko škandálov. V decembri minulého roka musel pre podozrenie z korupcie odstúpiť minister životného prostredia Pavel Drobil (ODS).
V marci skončil vo funkcii námestník českého ministra financií Martin Barták za to, že si ešte na ministerstve obrany pýtal úplatok. A koalícia dodnes rieši obvinenia ministra obrany Alexandra Vondru (ODS), že v čase českého predsedníctva v Európskej únii prišiel štát o milióny.
Neverejné veci Vecí verejných
Manželka a podpredsedníčka strany, ktorá niekoľko mesiacov po svadbe píše na manžela a člena strany listy vedeniu a sťažuje sa na jeho diktátorské spôsoby vo Veciach verejných.
Manžel, ktorý kandiduje na šéfa strany, ale hlas dá tomu doterajšiemu. Rovnako ako jeho manželka. To sú tie úsmevnejšie z príbehov verejných-neverejných.
Podpis pod zmluvu pri vstupe do strany, že ju neopustíte a budete hlasovať, ako povie poslanecký klub, inak zaplatíte sedem miliónov českých korún. Strach vyjadrovať sa verejne, lebo sponzor strany vlastnil detektívnu agentúru. Tichá dohoda, že každé stretnutie s médiami prerozprávate straníckym bosom.
A teraz desiatky tisíc českých korún za lojalitu, ktoré vraj podpredsedovi strany mesačne vyplácal sám minister dopravy a neoficiálny šéf strany.
Aj za to, aby podpredseda nehovoril verejne o peniazoch pre Veci verejné. A o jej neverejných sponzoroch.
A strana koná. Vylúči podpredsedu zo strany i poslaneckého klubu, pretože porušil etický kódex strany.
Ostáva neoficiálny šéf, ktorý mu mal peniaze dávať. Aj dvaja poslanci, ktorí údajne peniaze od jedného k druhému nosili v obálkach. To kódexu asi neodporuje.
Čo na tom, že v strane ostáva minister dopravy, ktorý si možno podobne zaväzuje ľudí vo svojom rezorte. Čo na tom, že podpredsedu vylúčili zo strany, keď v parlamente ostáva, hoci zrejme prijímal úplatky a asi krátil dane, keďže peniaze za lojalitu z lojality nepriznal.
Oficiálny šéf strany Radek John pre tento denník minulý rok opísal, kto sú to politickí dinosauri, proti ktorým chce jeho nová strana bojovať. „Je to politik, ktorý je spájaný s korupčnými kauzami, zvláštnymi štátnymi zákazkami, plytvaním štátnymi prostriedkami, šírením agresie, urážok, klebiet a klamstiev, s bezbrehou túžbou po moci.“
Ani nie do roka a do dňa sa bojovníci proti politickým dinosaurom začínajú politickým dinosaurom nápadne podobať. A v mnohom ich už tromfli. Kde sa na nich hrabú naše nové strany.
Miriam Zsilleová