SOFIA. Bulharská vláda odvolá do konca tohto roka 37 veľvyslancov a ďalších vysokopostavených diplomatov, o ktorých vyšlo najavo, že v minulosti spolupracovali s tajnými službami bývalého režimu. Informovalo o tom dnes v Sofii ministerstvo zahraničných vecí.
Podľa hovorkyne rezortu Vesely Černevovej ide o rozhodnutie, ktoré sa zrodilo výlučne v súvislosťou s minulosťou diplomatov a nemá nič spoločného s vývojom vzťahov s krajinami ich pôsobenia.
Vláda premiéra Bojka Borisova už krátko pred vlaňajšími vianočnými sviatkami navrhla prezidentovi Georgiovi Parvanovovi odvolať všetkých 33 veľvyslancov, ktorých už skôr odhalili ako niekdajších spolupracovníkov tajných služieb.
Predseda bulharskej vlády už skôr signalizoval, že sa týchto ľudí mieni odvolať. Naznačil, že ide o osoby, ktoré svojho času vnímali západoeurópske štáty ako ideologického protivníka a teraz by v nich mali zastupovať Bulharsko a jej vládu. Jeho postoj potvrdil aj šéf bulharskej diplomacie Nikolaj Mladenov.
Aj bulharský minister zahraničných vecí sa už skôr nechal počuť, že odvolanie nie je v tomto prípade hodnotením profesionálnych schopností diplomatov, avšak Bulharsko si jednoducho nemôže dovoliť, aby sa aj po 20 rokoch od spoločenských zmien o krajine hovorilo, že v jej diplomatickom zbore pracujú stále niekdajšej kádre štátnej bezpečnosti DS.
Bulharský prezident Georgi Parvanov, v ktorého výlučnej právomoci je vymenúvanie aj odvolávanie veľvyslancov, dal už skôr najavo, že je kategoricky proti odvolaniu špičkových diplomatov krajiny, ktorí v minulosti spolupracovali s tajnými štruktúrami. Hlava štátu oznámila, že je proti akémukoľvek pokusu o "lustrácie a politicky motivovaný hon na čarodejnice".
Viac ako tucet z odhalených veľvyslancov pracuje podľa informácií príslušného výboru bulharského parlamentu v členských štátoch Európskej únie a sídle Únie v Bruseli, v OSN v New Yorku a vo Vatikáne.
V období po spoločenských zmenách pôsobilo podľa rovnakého zdroja vo funkciách bulharských veľvyslancov celkove 192 exagentov.