Viedeň 25. júna (TASR) - Po hospodárskej stránke je Česká republika na členstvo v únii zrelá. Ani táto objektívna skutočnosť a výborné výsledky Prahy v prístupových rokovaniach však nespôsobujú, že by obyvatelia ČR prekypovali v súvislosti prijatím do EÚ osobitným nadšením. Podľa posledných prieskumov verejnej mienky si úniu cenia viac napríklad Maďari, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse.
Josef Pöschl z Viedenského inštitútu pre medzinárodné hospodárske porovnania tvrdí, že zdržanlivý postoj českých občanov voči únii má svoje korene v blízkej či vzdialenej minulosti. V prvom rade je to strach z nadmerného prílivu cudzincov, výpredaja českých podnikov a z prehĺbenia sociálnej nerovnováhy, ku ktorej prišlo v dôsledku spoločenských zmien po roku 1989, analyzujú noviny.
Die Presse súčasne pripomína, že na rozdiel od ostatných krajín musí Praha na ceste do Bruselu prekonať ešte dve vážne prekážky - postoj Západu voči atómovej elektrárni v Temelíne a Benešove dekréty.
Problém úplne iného razenia predstavuje pre Čechov vysoký počet majetkových deliktov, najmä krádeží. Len v uplynulom roku zmizlo na území ČR viac ako 23.000 automobilov. Povesti krajiny ako vyhľadávaného cieľa turistov však škodia aj iné nepríjemné odhalenia - napríklad časté manipulácie s taxametrami v taxíkoch.
V českej spoločnosti je hlboko zakorenená korupcia, voči ktorej mieni Praha bojovať nasadením agentov-provokatérov. V Čechách sa podpláca skoro na každom kroku, konštatuje Die Presse.
Študenti dúfajú, že úplatok im pomôže k miestu v internáte, vodiči si platením bez potvrdenky zabezpečujú menšie pokuty, pacienti a dôchodcovia si chcú takýmto spôsobom zabezpečiť lepšiu starostlivosť v nemocniciach alebo lepšie miesto v domovoch dôchodcov. Podplácajú napokon aj podnikatelia, aby si zabezpečili napríklad objednávky od obcí, uzatvára Die Presse.