V roku 2010 zostáva Únia vedúcim prispievateľom na rozvojovú pomoc v svetovom meradle.
BRUSEL. Na ekonomický, vzdelanostný a spoločenský rozvoj vo svete minula Európska únia v uplynulom roku 53,8 miliardy eur, čím naďalej kraľuje rebríčku najštedrejších donorov rozvojovej pomoci vo svete.
Suma, ktorú Únia "investovala" do rozvoja menej rozvinutých krajín predstavuje oproti predminulému roku zvýšenie o 4,5 miliardy eur a celková suma je nominálnym rekordom v histórii Únie.
V roku 2010 zostáva Únia vedúcim prispievateľom na rozvojovú pomoc v svetovom meradle.
Akokoľvek, stále to nie je dostačujúce úsilie a na to, aby sme nestratili vo svete kredibilitu, musíme kolektívne zvýšiť snahu o zvýšenie podielu prostriedkov z GNI na rozvojovú politiku," komentoval predbežné výsledky sumarizácie komisár pre rozvojovú politiku Andris Piebalgs.
Členské štáty únie sa ešte v roku 2005 zaviazali, že do roku 2015 budú na rozvojovú politiku vynakladať 0,7 % hrubého národného dôchodku (GNI).
Minuloročné výdavky Únie ako celku predstavujú len 0,43 percent GNI a to je nesplnenie cieľa, pretože pre minulý rok to malo byť až 0,56 percent GNI, pričom pre 12 nových štátov, ktoré sa stali členmi v rokoch 2004 a 2007, platila vlani hranica 0,17 % GNI.
Komisia dopĺňa, že štvorica členských štátov už dosiahla vlani cieľ pre 2015 (Luxembursko, Švédsko, Dánsko a Holandsko), Belgicko a Británia splnili cieľ aspoň 0,56-percentného príspevku a všetky ostatné členské krajiny, vrátane Slovenska (0,09 percent GNI), zaostávajú za cieľmi napriek tomu, že 17 z 27 krajín v absolútnych číslach zvýšilo svoj príspevok oproti roku 2009.