WASHINGTON. Napísal to bývalý americký diplomat Gerard Gallucci v článku zverejnenom na webovej stránke transconflict.com.
Americká politika pre Kosovo sa podľa neho delí na dve časti: na pomoc Thacimu a na obviňovanie Srbov. Ochrana Thaciho ako spoľahlivého a kooperatívneho premiéra sa sama o sebe stala významným elementom americkej politiky, poukázal Gallucci.
Výmenou za zastavenie albánskeho iredentizmu a prijatie istej formy Ahtisaariho plánu pre Kosovo dostal Thaci úplnú podporu USA, ako pre seba, tak aj za požiadavky Prištiny o nezávislosť a "teritoriálnu integritu" - čo podľa Gallucciho de facto znamená kontrolu nad prevažne Srbmi obývaným severom.
"Tak sa USA vydali po ceste, ktorá je často využívaná pri poskytovaní podpory napríklad iránskemu šachovi (Rezá Páhlavímu), (Augustovi) Pinochetovi, Saddámovi (Husajnovi), (tuniskému prezidentovi Zínovi al-Ábidínovi) bin Alímu, Mubarakovi, Kaddáfímu...," citoval Gallucciho srbský spravodajský server RTS.
Ak vývoj povedie k naliehaniu na severnú, prevažne srbskú časť Kosova, aby uznala vládu v Prištine, dôjde k ďalším konfliktom, upozornil Gallucci, ktorý pôsobil ako regionálny predstaviteľ OSN v Kosovskej Mitrovici od júla 2005 do októbra 2008.