TOKIO. Japonským inžinierom sa podarilo zastaviť únik vysoko rádioaktívnej vody z poškodeného japonského jadrového reaktora do oceánu. Oznámila to prevádzkujúca spoločnosť Tepco.
Jej hovorca Naoki Cunoda informoval, že pokus spoločnosti upchať trhlinu 1500 litrami "vodného skla" (kremičitanu sodného) bol po viacerých neúspešných pokusoch podľa všetkého úspešný.
Spoločnosť Tepco uzavrela tiež narušené časti pobrežnej hrádze oceľovými bariérami, aby zabránila ďalšiemu úniku kontaminovanej vody do mora.
Rádioaktívna voda prestala unikať japonského času v stredu ráno o 5.38 h (SEČ utorok 21.38 h), povedal hovorca.
Trhlinu v elektrárni Fukušima-I, cez ktorú nekontrolovane unikala voda s vysokým obsahom rádioaktívnych látok do mora, objavili v sobotu, odkedy sa ju snažili uzavrieť okrem iného betónom.
V morskej vode v blízkosti elektrárne namerali radiáciu prevyšujúcu vyše 7,5-miliónkrát povolenú hranicu, čo vyvolalo okrem iného obavy o bezpečnosť morských plodov z oblasti.
Ďalším výbuchom má zabrániť dusík
Po zastavení úniku vysoko rádioaktívnej vody plánuje Tepco zabrániť ďalším explóziám v závode napumpovaním dusíka do nádrží reaktorov.
Firma oznámila, že v nádrži reaktora č. 1 sa môže hromadiť výbušný vodík v dôsledku poškodenia palivových tyčí, preto chcú dovnútra vstreknúť 6000 kubických metrov dusíka. Rovnaké opatrenie zvažujú aj pre reaktory č. 2 a 3.
Vysoká úroveň radiácie bude spoločnosti Tepco brániť v tom, aby poškodené budovy reaktorov pokryla špeciálnymi krytmi na zastavenie úniku rádioaktívneho žiarenia, informovala dnes tlačová agentúra Kjódo s odvolaním sa na vládne zdroje.
Inštalácia krytov sa z dôvodu vysokej radiácie očakáva "najskôr" v septembri, pracovníci musia najskôr počkať na jej pokles.
Postavenie konštrukcie okolo štyroch reaktorových blokov by podľa správy malo stáť asi 80 miliárd jenov (670 mil. eur). Niektorí experti vyjadrili pochybnosti o takomto pláne, pretože by podľa nich únik rádioaktívnych látok zastavil len čiastočne.
Rybári žiadajú odškodenie
Japonskí rybári medzitým žiadajú od spoločnosti Tepco kompenzácie za škody v dôsledku vypustenia rádioaktívnej vody z pobrežnej jadrovej elektrárne do mora, na ktoré ich podľa ich slov vopred neupozornili.
Protestný list odovzdali aj vláde, ktorá schválila vypustenie vody s nižšou koncentráciou rádioaktívnych látok s cieľom urýchliť ďalšie práce na zvládnutí krízy.
Japonské ministerstvo životného prostredia dnes oznámilo, že mohutné zemetrasenie a cunami z 11. marca zanechali v troch najviac postihnutých prefektúrach na severovýchode krajiny približne 24,9 milióna ton trosiek.
Tento predbežný odhad zahŕňa budovy, nie však vozidlá a plavidlá strhnuté vlnami cunami.
Trosky plánujú miestne samosprávy dočasne zhromažďovať v parkoch a na športových ihriskách pred tým, ako ich spália alebo využijú pri rozširovaní pevniny.
Oficiálna bilancia obetí zemetrasenia a cunami presiahla 27.000 mŕtvych a nezvestných. Počet potvrdených obetí na životoch dosiahol 12 494 a úrady stále evidujú 15 107 nezvestných, informovala japonská polícia. Približne 82 percent nájdených tiel identifikovali a odovzdávajú ich príbuzným.