Povstalci obviňujú NATO z nedostatočných vzdušných útokov, aliancia tvrdí, že jej v tom bráni Kaddáfího taktika ľudských štítov.
BENGHÁZÍ. Náčelník generálneho štábu líbyjských povstalcov, predtým obávaný minister vnútra Kaddáfího vlády Abdul Fatáh Júnis, kritizoval NATO za prílišnú pomalosť a nedostatočnú ochranu civilistov.
Aliancia na svoju obhajobu povedala, že sily líbyjského vládcu Muammara Kaddáfího umiestnili ťažké zbrane v obývaných oblastiach, čo im bráni v niektorých leteckých útokoch.
Júnis sa vyjadril, že požiadal povstaleckú Národnú radu, aby tlmočila tieto sťažnosti Bezpečnostnej rade OSN, ak NATO "nebude robiť svoju prácu poriadne".
"Alebo bude NATO robiť svoju prácu poriadne alebo požiadam národnú radu, aby riešila túto záležitosť s Bezpečnostnou radou OSN, informoval Júnis na tlačovej konferencii v meste Benghází, ktoré je vo východnej Líbyi, v oblasti pod kontrolou povstalcov.
Na zásah potrebujú osem hodín
Júnis uviedol, že nečinnosť NATO umožňuje silám verným Muammarovi Kaddáfímu postupovať vpred a zabíjať "každý deň" ľudí v obliehanom meste Misuráta. "NATO koná veľmi pomaly a umožňuje Kaddáfího silám postupovať vpred...NATO nás sklamalo," povedal.
Dnes po väčšinu dňa ostreľovali Misurátu, kde ich strely podľa údajne zabili dvoch ľudí a 26 zranili. "NATO sa stalo naším problémom," dodal Júnis. Kritizoval aj Turecko za to, že vrátilo nazad loď vezúcu zásoby a zbrane z Benghází do Misuráty.
Sily NATO "nič nerobia", hoci dostali mandát OSN, aby konali, povedal Júnis. Podľa jeho slov byrokracia znamená, že NATO zaútočí na ciele niekedy až po ôsmich hodinách od ich označenia povstalcami. "Ľudia zomierajú a tento zločin zostane navždy na tvári medzinárodného spoločenstva. Čo robí NATO?", spýtal sa Júnis.
NATO kritiku odmieta
Severoatlantická aliancia odmietla utorkovú kritiku líbyjských povstalcov za prílišnú pomalosť a nedostatočnú ochranu civilistov.
"Ciele a precíznosť našich náletov sa nemenia. Fakty hovoria za seba, frekvencia operácií ešte rastie," reagovala pre agentúru AP jedna z hovorkýň NATO Carmen Romerová a doplnila, že v pondelok podnikla aliancia 137 leteckých misií, v utorok ich bolo 186 a na stredu je naplánovaných 198.
Romerová povedala, že riešenie situácia v Misuráte zostáva naďalej prioritou NATO. V utorok velenie NATO uviedlo, že podľa jeho odhadov nálety koalície ochotných a NATO zničili 30 percent vojenských síl režimu Muammara Kaddáfího.
Hrozí koniec Misuráty
Líbyjskí povstalci môžu odteraz zásobovať obliehané mesto Misráta už aj po mori. Informoval o tom v stredu francúzsky minister obrany Gérard Longuet. "Zabezpečíme, aby prišla pomoc z (povstaleckého mesta) Bengází a aby ju Kaddáfího vojenské sily neboli v žiadnom prípade schopné zastaviť," povedal Longuet pre rádio France Inter.
Tieto slová prichádzajú krátko po tom, čo povstalci v utorok skritizovali Severoatlantickú alianciu za to, že ich jej bojové jednotky údajne nedostatočne chránia. Podľa rebelov aliancia nie je schopná napĺňať mandát Organizácie Spojených národov na ochranu civilistov, predovšetkým pokiaľ ide o mesto Misráta.
To je doposiaľ najväčším úlovkom protivládnych bojovníkov, jednotky vodcu Muammara Kaddáfího ho však stále vytrvalo obliehajú. Aliancia sa bráni a tvrdí, že "Misráta je prioritou číslo jeden".
Podľa predstaviteľov miestnych nemocníc zahynulo v Misráte od začiatku povstania 17. februára asi 200 ľudí. Tento údaj však vzhľadom na masívnu ofenzívu zo strany Kaddáfího armády v posledných dňoch s vysokou pravdepodobnosťou prudko narástol.
Dezertéra Kússu nahradí tajomník pre európske záležitosti
Líbyjská vláda v utorok vymenovala nástupcu po bývalom ministrovi zahraničných vecí Mússovi Kússovi, ktorý minulý týždeň utiekol do Veľkej Británie.
Novým šéfom diplomacie bude štátny tajomník pre európske záležitosti Abdelati Obejdí. Agentúru AFP o tom bez bližšieho spresnenia informoval nemenovaný vysoko postavený diplomat z prostredia Kaddáfího režimu.
Kússa utiekol do Británie presne pred týždňom. Z návštevy Tuniska, kde obhajoval vojenské operácie pod vedením Kaddáfího, nečakane nasadol na lietadlo smerujúce do Londýna a po pristátí vyhlásil, že sa už do Líbye nechce vrátiť.
Pracovníci britského ministerstva zahraničia Kússu niekoľko hodín vypočúvali, pričom neskôr potvrdili, že bývalý čelný predstaviteľ líbyjského režimu nedostane žiadnu trestnoprávnu imunitu.
Kaddáfí posla odkaz USA
Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí poslal posolstvo americkému prezidentovi Barackovi Obamovi "po stiahnutí sa Ameriky z križiackej koloniálnej aliancie proti Líbyi". Informovala o tom líbyjská oficiálna tlačová agentúra Jana bez uvedenia ďalších podrobností.