WASHINGTON, BRATISLAVA. Krajina bielych farmárov, ktorí sem prišli z Európy. Obraz Spojených štátov, ktorý vydržal dve storočia, sa mení – najsilnejšia ekonomika sveta sa stáva čoraz viac multirasová.
Potvrdili to aj výsledky sčítania ľudu z minulého roku. Podiel bielych Američanov, potomkov najmä európskych imigrantov klesá, a množstvo Latinskoameričanov, Afroameričanov či Aziatov rastie.
Väčšinu obyvateľov Spojených štátov podľa sčítania stále tvoria ľudia, ktorí sa označili za belochov. Ich podiel sa však znížil zo 69 na 64 percent.
Naopak, počet Hispáncov sa zvýšil o polovicu a v súčasnosti tvoria 16 percent obyvateľstva. Druhá najväčšia menšina Afroameričanov narástla len mierne, je ich 12,6 percenta. Hola, amiga! Coma estas? Zamestnanec hotela v kalifornskom San Diegu ignoroval zaskočený výraz mojej trojročnej dcéry a svoju otázku zopakoval ešte dvakrát. S prekladom do angličtiny sa neobťažoval. Španielčina dobýva Ameriku a čím ďalej tým viac i v štátoch, ktoré sú od južnej hranice vzdialené tisíce kilometrov.Každá zákaznícka linka ponúka komunikáciu v španielčine. Niežeby chceli Američanom dopriať možnosť precvičiť si cudzí jazyk – mnoho obyvateľov Spojených štátov proste angličtine nerozumie dosť dobre. Španielsky hovoriace opatrovateľky, ktoré vedia po anglicky akurát tak pozdraviť a poďakovať, nie sú v amerických rodinách výnimkou – sú lacnejšie a k tomu naučia dieťa základy jazyka, ktoré bude potrebovať. Dorozumieť sa po anglicky s murármi pri rekonštrukcii domu som vzdala po prvom dni.WASP (white anglo-saxon protestant), ktorý vládol Amerike po stáročia, začína patriť k ohrozeným druhom. Posledné sčítanie ľudu potvrdilo, že sa ťažisko moci v krajine z východu a severu presúva na juh a západ.Už to však nie sú iba čísla. Keď cestujete po juhu a západe, bielych Američanov väčšinou stretnete iba v reštauráciách obľúbených medzi dôchodcami. Politici aj vedci sa dohadujú, ako sa to podpíše na budúcnosti krajiny.Sám prezident je dôkazom toho, že sa už podpísalo. A Barackovi Obamovi by mohol vývoj pomeru medzi menšinami a väčšinou pomôcť aj v blížiacich sa prezidentských voľbách. Európa sa trápi s cudzincami
Revolúcia v škôlkach
Tento trend sa v najbližších desaťročiach nezmení. Odhaduje sa, že okolo roku 2050 by klasickí bieli Američania mali byť v menšine.
Menšiny v USA
celkový počet obyvateľov: 309 mil. (281 mil. v roku 2000)
počet bielych: 63,7 % (69%)
počet Hispáncov: 16,3% (12,5%)
počet Afroameričanov: 12,6% (12,3%)
počet Aziatov: 4,8% (3,6%)
Zdroj: Sčítanie ľudu 2010
O chystanej demografickej revolúcii by najlepšie mohli rozprávať učiteľky v škôlkach či opatrovateľky. Sčítanie podľa magazínu Economist ukázalo, že medzi trojročnými deťmi je už väčšina detí z rasových menšín.
Do štyroch rokov sa očakáva, že väčšina všetkých detí bude „nebielych“. „Tak bude vyzerať budúcnosť,“ povedal podľa CBS profesor sociológie z Univerzity v New Hampshire Kenneth Johnson.
Za nárastom menšín stoja najmä Hispánci. Už nie sú výrazná menšina len v štátoch pri hraniciach s Mexikom ako Kalifornia či Texas.
Idú aj do nových štátov
Oveľa viac sa začínajú objavovať ich komunity v oblastiach, kde to nebolo bežné. Napríklad v bývalých otrokárskych štátoch ako Južná Karolína, Alabama či Georgia, ktoré majú ľudia spojené s bojom za zrovnoprávnenie černošskej menšiny. Práve v tejto časti Ameriky ich počet narástol najviac.
V asi päťtisícovom meste Chelsea v Alabame žilo v roku 2000 menej ako 30 Hispáncov. Za desať rokov ich miestna komunita narástla na 326 ľudí.
Celkovo sa v Alabame počet Hispáncov zvýšil takmer dva a polnásobne, tvoria štyri percentá obyvateľov. „Hispánski imigranti sa usádzajú v Alabame, kupujú tu domy a posielajú svoje deti do školy,“ vysvetľuje pre Birmingham News riaditeľka miestneho hispánskeho centra Isabel Rubiová.
Majú aj viac detí
Nárast menšín nespôsobuje len ich imigrácia, ale aj vyššia pôrodnosť. Priemerná hispánska žena má tri deti, kým biela Američanka ani nie dve.
Zmeny sa odrazia aj na najčastejších priezviskách, ktoré nájdete v Spojených štátoch. Na Smitha, Johnsona a Williamsa sa doťahuje Garcia a Rodriguez. V roku 2000 bolo ôsme, resp. deviatej najpoužívanejšie priezvisko. Očakáva sa, že podľa nového sčítania pôjdu ešte hore.
Americký zápisník
Como estas?
Anetta Kubalová
Na starom kontinente sa má počet moslimov do roku 2025 zdvojnásobiť.
BRATISLAVA. V Európe imigrantom nastali ťažké časy. Multikulturalizmus vyhlásili za neúspech lídri troch veľkých krajín – Nemecka, Británie aj Francúzska, a krajnej pravici sa darí.
Britská populácia má podľa predpovedí Eurostatu narásť vďaka imigrácii a rastúcej pôrodnosti imigrantov do roku 2060 zo 61 na 77 miliónov. Nízkou pôrodnosťou trpia mnohé európske krajiny.
Prudký vzostup podielu imigrantov na celkovej populácii zažilo v posledných rokoch len Španielsko. Za desať rokov (1997–2007) počas hospodárskeho boomu podľa údajov OECD stúpol tento podiel z troch na 13 percent.
Pre krízu od roku 2008 ponúka Španielsko nezamestnaným imigrantom 10tisíc eur, ak sa vrátia do rodných krajín. Túto možnosť však dodnes využilo len asi 15tisíc ľudí.
V Nemecku aj v Holandsku sa odhaduje, že imigranti a ich potomkovia tvoria asi pätinu populácie. Vo Francúzsku s najväčším podielom migrantov zo severnej Afriky v západnej Európe vznikli chudobné getá na predmestiach, kde zažili v rokoch 2005 a 2007 násilné nepokoje.
Mení sa aj štruktúra náboženstiev. Americké centrum strategických analýz National Inteligence Council vlani predpovedalo, že moslimská populácia v Európe sa do roku 2025 zdvojnásobí.
Ela Rybárová