BRUSEL, ŠTRASBURG. Európska komisia určila pre členské štáty Európskej únie rámcovou stratégiou pre integráciu Rómov "mantinely", v ktorých by sa počas nasledujúcich mesiacov 27 krajín mali pohybovať pri stanovovaní národných akčných plánov pre sociálnu inklúziu rómskeho obyvateľstva a zvyšovanie jeho kvality života.
Hlavným dôvodom na urýchlenú prezentáciu stratégie pre rómske obyvateľstvo bola napätá situácia vo Francúzsku minulé leto, kedy Paríž vyhostil niekoľko stoviek Rómov zo svojho územia a poslal ich späť do Bulharska a Rumunska.
Vtedajšia diplomatická prestrelka medzi komisiou a predstaviteľmi francúzskej vlády zapríčinila napätie vo vzťahov medzi Parížom a Bruselom. Autormi správy sú eurokomisár pre zamestnanosť a sociálnu inklúziu László Andor a komisárka pre základné práva, občianstvo a spravodlivosť Viviane Redingová.
Prioritou je vzdelanie
"Situácia vo Francúzsku bola v minulom roku skutočne alarmujúca. Udalosti nám všetkým pripomenuli, že pre európskych občanov existujú práva, ktoré je potrebné aj presadiť v praxi. Rómovia sú európskymi občanmi, ktorí dlho žijú v Európe a vždy sa pohybovali po Európe," narážala komisárka Redingová na udalosti z vlaňajška a pokračovala:
"Členské štáty sú zodpovedné za odstránenie vylúčenia Rómov v školách, na pracovných miestach, v oblasti zdravotnej starostlivosti a bývania. Toto je vážna výzva. Z tohto dôvodu sme stanovili ciele integrácie Rómov. Je potrebné, aby sa vlády a regionálne a miestne správy zaviazali ich uskutočniť. Je čas uskutočniť dobré úmysly a prijať konkrétne opatrenia. Podľa mňa je najdôležitejšie, aby členské štáty pomohli zaistiť, aby rómske deti získali aspoň základné vzdelanie."
Členské štáty do konca roka 2011 musia predložiť vnútroštátne stratégie integrácie Rómov, v ktorých stanovia spôsob, ako chcú prispieť k plneniu týchto cieľov. Rámec je v súlade s cieľmi širšej stratégie Európa 2020 v oblasti zamestnanosti, sociálneho zahrnutia a vzdelávania.
Peniaze sa zatiaľ nevyužili
Dosiahnutie týchto cieľov je dôležitým príspevkom pri úsilí členských štátov o dosiahnutie hlavných cieľov stratégie Európa 2020. Členské štáty by mali v plnení cieľov čo najviac využívať aj zdroje zo štrukturálnej politiky Únie. Redingová zdôraznila, že je k dispozícii 26,5 miliardy eur, z ktorých viac než dve tretiny ešte nie sú využité.
Kostrou rámcovej stratégie sú opatrenia v štyroch oblastiach, v ktorých si komisia želá signifikantný posun vpred.
Vo vzdelávaní sa má zaistiť, aby každé rómske dieťa ukončilo základnú školskú dochádzku, má sa znížiť rozdiel medzi rómskym a ostatným obyvateľstvom, zlepšenie zdravotného stavu napríklad znížením dojčenskej úmrtnosti a zlepšenie kvality bývania, napríklad zabezpečením prístupu k dodávkam vody a elektrickej energie.
Prieskum v šiestich štátoch Únie (Bulharsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko) ukázal, že len 42 percent Rómov získa základné vzdelanie v porovnaní s priemerom EÚ 97,5 percent. V sekundárnom vzdelaní sa dochádzka Rómov odhaduje na desať percent.
Na pracovnom trhu je pri nich príznačná nižšia úroveň zamestnanosti a vyššia miera diskriminácie.
V oblasti bývania často nemajú prístup k základným službám, ako napríklad tečúcej vode alebo elektrickej energii. Aj v oblasti zdravia existuje rozdiel. Stredná dĺžka života Rómov dosahuje o desať rokov menej ako je priemer Únie 76 rokov u mužov a 82 rokov u žien.