WASHINGTON, BRATISLAVA. Americký prezident Barack Obama včera ohlásil, že pôjde znovu do toho. V roku 2012 sa bude uchádzať o znovuzvolenie do Bieleho domu.
Málokoho to prekvapilo, podobne ako spôsob, akým to oznámil. Na svojej stránke uverejnil video a poslal emaily fanúšikom so žiadosťou o finančnú podporu.
Útočí na miliardu Práve peniaze sú dôvodom, prečo Obama vyštartoval 19 mesiacov pred voľbami – prezident George W. Bush v roku 2003 odštartoval o mesiac neskôr.
KOĽKO VYZBIERALI Kampaň v Spojených štátoch
Voľby 2008 Barack Obama: 745 mil.
John McCain: 368 mil.
Voľby 2004 George W. Bush: 367 mil. John Kerry: 328 mil.
Zdroj: Center for Responsive Politics
V týchto voľbách chce Obama vyzbierať miliardu dolárov, ktoré použije v kampani.
Prekonal by tým svoj rekord v roku 2008, keď vyzbieral trištvrte miliardy, dvojnásobok ako jeho republikánsky súper John McCain.
Skutočnosť, že úradujúci prezident oznamuje svoju kandidatúru pred súpermi z konkurenčnej strany, nebýva častá.
Medzi republikánmi zatiaľ neoficiálne kandiduje len exguvernér Minnesoty Tim Pawlenty. Ostatní vyčkávajú.
V Spojených štátoch platí, že jednotlivec môže podporiť prezidentského kandidáta najviac sumou 2400 dolárov.
Lovci podporovateľov Dôležití sú tak ľudia, ktorí dokážu nahovoriť na príspevok čo najviac jednotlivcov.
Štyristo takýchto Obamových zbieračov chce do roku 2012 získať 350tisíc dolárov. Na začiatok by tak mal mať slušných 140 miliónov dolárov.
Kým v predchádzajúcej kampani sa neznámy senátor z Illinois opieral o malé sumy, ktoré mu dali až štyri milióny bežných Američanov, teraz by to malo byť inak.
Entuziazmus už nebude taký veľký a prezident sa bude musieť oprieť o veľké dary, ktoré predtým kritizoval.
Čoraz viac peňazí Výdavky v prezidentskej kampani za posledné roky raketovo narástli. V roku 2008 dali prezidentskí kandidáti na kampaň dohromady 1,3 miliardy dolárov. V roku 2000 to bolo štyrikrát menej.
Vyzbierané doláre sa najčastejšie používajú na televízne reklamy v rozhodujúcich štátoch. Posledných trojo prezidentských volieb ukazuje, že víťaz dal vždy na kampaň viac peňazí ako porazený.
Takisto aj v minuloročných kongresových voľbách drvivá väčšina zvolených senátorov minula viac ako porazený súper. Veľa peňazí však nie vždy stačí.
Vedeli by o tom rozprávať Howard Dean v roku 2004 či Mitt Romney v roku 2008. Napriek peniazom neprešli primárkami.
Podľa ekonóma Stevena Levitta to však neznamená, že ten, kto má peniaze, automaticky vyhrá voľby. Naopak, ľudia peniazmi podporujú silného kandidáta, ktorý má šancu vyhrať.
Silný rival sa zatiaľ nečrtá
Nezamestnanosť v Amerike je najnižšia za posledné dva roky. Aj to je dôvod, prečo je úradujúci prezident favoritom.
WASHINGTON, BRATISLAVA. „Obama by mohol vyhrať, aj keď vyzbiera len jeden dolár.“
Takto položartom nedávno zhodnotil silu budúcich súperov úradujúceho prezidenta republikánsky guru Karl Rove.
Silný súper sa medzi republikánskymi kandidátmi zatiaľ nečrtá. Kandidovať by mali známe tváre z roku 2008 Mitt Romney či Mike Huckabee, obidvaja však už jedny primárky prehrali.
Obama môže byť pokojnejší ako pred pár mesiacmi aj z iného dôvodu.
Ekonomika Spojených štátov sa pohla dopredu a pocítila to aj nezamestnanosť, ktorá klesla na 8,8 percenta. Je to najmenej za posledné dva roky, aj keď stále viac ako pred krízou.
Barack Obama má momentálne podporu podľa Gallupu 46 percent.
Nie je to veľa, no ako pripomínajú médiá, Bill Clinton aj Ronald Reagan mali v tomto čase ešte menej. A napriek tomu, vďaka zotavujúcej sa ekonomike jednoznačne zvíťazili.
Tomáš Vasilko