BERLÍN, BRATISLAVA. Pred dvoma rokmi dotiahol nemeckých liberálov (FDP) k najlepšiemu volebnému výsledku v histórii strany, teraz z jej čela odchádza. Ľudia v jeho okolí sa boja, aby ju nevymazal z politickej mapy.
Guido Westerwelle stál na čele strany desať rokov, z politického výslnia do nemilosti padol za necelé dva roky. V nedeľu sa vzdal funkcie šéfa strany, v pondelok postu vicekancelára v spolkovej vláde Angely Merkelovej a dnes bojuje o funkciu šéfa diplomacie.
Stranu pod jeho vedením volilo najviac Nemcov.
V septembri 2009 získali liberáli takmer 15 percent a mali najvyšší prírastok voličov v porovnaní s ostatnými stranami. Zaimponovali odvážnymi sľubmi o šetrení, či o znižovaní daní. Po jedenástich rokoch sa dostali z opozície do vlády a vďaka ich výsledku mohla na poste kancelárky zotrvať Merkelová.
Príliš rýchly pád
Už po štyroch mesiacoch sa pre Nemcov stali najväčším sklamaním. Viac ako polovica opýtaných im dávala za vinu hádky v koalícii. „Prieskumy stúpajú a klesajú. Rátajú sa voľby. My držíme sľuby a voliči to ocenia,“ bránil sa Westerwelle v rozhovore pre SME vo februári 2010.
Strana, z ktorej chcel spraviť stredopravú ľudovú, sa stala stranou s nálepkou klientelistická. Liberáli splnili predvolebný sľub a v čase krízy presadili zníženie daní, ale hlavne hotelierom, ktorí, ako sa neskôr ukázalo, boli na zozname sponzorov strany.
Šéf diplomacie musel vysvetľovať, prečo na služobné cesty berie okrem svojho životného partnera a podnikateľa Michaela Mronza hlavne biznismenov blízkych strane.
Volebné prehry
Volebný výsledok parlamentných volieb z neho v roku 2009 spravil nekorunovaného víťaza, výsledky v nedávnych krajinských voľbách v Bádensku-Württembersku (dostali o polovicu menej hlasov) a v Porýní-Falcku (vypadli z parlamentu) ukončili jeho kariéru na čele strany.
Posledné prieskumy verejnej mienky dávali liberálom päť percent, čo ohrozovalo ich vstup do Bundestagu. Tlak v strane rástol.
V nedeľu podvečer Westerwelle oznámil, že na májovom zjazde strany nebude viac kandidovať. V pondelok sa vzdal funkcie vicekancelára.
Vyštudovaný právnik chce naďalej ostať šéfom diplomacie, hoci aj tam láme rekordy. Stal sa najnepopulárnejším politikom vo funkcii, ktorá patrí v Nemecku tradične k najpopulárnejším.
Áno aj nie
Len štvrtina Nemcov tvrdí, že Westerwelle je dobrým ministrom. Povestným bude jeho „Jein“ (Ja a Nein) v prípade Líbye, keď žiadal tvrdý postup proti Muammarovi Kaddáfímu, ale v Bezpečnostnej rade OSN o zriadení bezletovej zóny sa Nemecko zdržalo.
Postavilo sa tak proti spojencom a pridalo sa na stranu Číny a Ruska, čo krajinu dostalo do izolácie.
Liberáli začínajú odznova
Nemecká kancelárka sa snaží nenakaziť krízou od svojho koaličného partnera.
BERLÍN, BRATISLAVA. Vo vláde sa nevedia presadiť, z ich odvážnych predvolebných sľubov o reformách sa veľa nezrealizovalo a v prieskumoch sa pohybujú na hranici zvoliteľnosti.
Liberáli musia v polovici volebného obodobia začínať od začiatku, preto sa zmeny v strane neskončia odstúpením jej šéfa.
Vietnamec Rösler
Guida Westerwelleho by mal nahradiť predstaviteľ mladej generácie, 38-ročný minister zdravotníctva Phillip Rösler, ktorý sa narodil vo Vietname, v Nemecku však vyrastal ako adoptované dieťa.
Zmeny by mali nastať v predsedníctve strany aj vo vláde. Liberáli by radi vymenili práve Röslerove ministerstvo zdravotníctva, kde nemôžu presadiť reformy a bodovať u voličov.
Kancelárka Angela Merkelová robí všetko pre to, aby sa kríza v strane koaličného partnera nepreniesla do koalície a zmeny na vládnych postoch odmieta.
Keď je spojenec slabý
Podobný scenár už nemecká vláda zažila, keď sa stranícka kríza skončila predčasnými voľbami.
Najprv sa kancelár Gerhard Schröder vzdal postu šéfa sociálnych demokratov (SPD), ktorým neustále klesali preferencie. Po prehraných krajinských voľbách v Severnom Porýní-Westfálsku v roku 2005 vyhlásil predčasné voľby, ktoré sociálni demokrati prehrali. V koalícii však boli silnejšou z dvoch strán.
Aj tak sa zmeny v čoraz menej populárnej koalícii kancelárky Merkelovej nedajú vylúčiť.
Miriam Zsilleová