Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
TOKIO, BRATISLAVA. Tisícky ton kontaminovanej vody vypustia do mora. Tak sa rozhodli inžinieri bojujúci s japonskou jadrovou elektrárňou Fukušima. Chcú tak zabrániť ešte väčším škodám.
Mierne zamorenú vodu totiž potrebujú dostať preč zo zásobníkov, kam plánujú prečerpať vysoko rádioaktívnu kvapalinu z poškodeného druhého reaktora.
„Našou prioritou je zastaviť unikanie práve tejto vody,“ povedal podľa BBC hovorca japonskej vlády Jukio Edano. „Vypustíme vodu uloženú vo vonkajšej budove, ktorá, bohužiaľ, obsahuje rádioaktivitu, no menej než vysoko kontaminovaná voda.“
Vypustia vodu
Voda, ktorú chce energetická spoločnosť Tepco vypustiť do mora, obsahuje asi stonásobok prípustných hodnôt rádioizotopov. Stále to však nie sú pre človeka nebezpečné hodnoty.
Oveľa nebezpečnejšia tekutina však už do mora unikla. Minulý týždeň namerali úrady v mori neďaleko zariadenia hodnoty, ktoré limity prekračovali niekoľkotisícnásobne.
Morskí biológovia preto špekulujú, či Fukušima už môže ohrozovať morský život.
Mutácie a smrť
Niektoré druhy rýb sa v oblasti práve rozmnožujú. Pre tie je zamorenie najväčším problémom. Pritom tuniaky a mečiare už teraz trpia nadmerným rybolovom. Ohrozené by mohli byť aj medúzy či morské červy.
„Najväčší problém by nastal, ak by bola zasiahnutá genetická výbava živočíchov,“ myslí si podľa National Geographic Joseph Rachlin z newyorskej Lehman College. Ak by sa však zamorenie mora výrazne zvýšilo, radiácia by niektoré druhy mohla zabiť či spôsobiť rôzne mutácie.