Prezident nového štátu vyhlásil, že jeho prvou povinnosťou bude získať pod kontrolu územia, ovládané skupinou aš-Šabáb, napojenou na al-Káidu.
NAIROBI. Politici v Somálsku oznámili vznik nového štátu, ktorý však podľa tamojšej krehkej vlády bude znamenať len ďalšie štiepenie a chaos pre túto nepokojnú africkú krajinu.
Vznik somálskeho autonómneho štátu Azánia oslavovali miestni predstavitelia v kenskej metropole Nairobi. Keňa podporuje nové rozdelenie a vládu Azánie, pretože vytvára nárazníkovú zónu na jej hraniciach so Somálskom.
Prezident tohto štátu Mohamad Abdí Gándhí vyhlásil, že jeho prvou povinnosťou bude získať pod kontrolu územia, ovládané militantnou skupinou aš-Šabáb, ktorá je napojená na al-Káidu.
"Našim motívom pri vzniku vlády bolo oslobodiť tento región. Neodtŕhame sa od Somálska," vyhlásil prezident Azánie.
Veľkú časť južného a stredného Somálska vrátane významných častí metropole Mogadišo kontroluje prísne islamistické militantné hnutie aš-Šabáb.
Somálska dočasná ústava umožňuje vznik nových autonómnych štátov, čo využívajú mnohé skupiny vnútri krajiny, ktoré majú záujem vytvoriť svoje vlády.
Centrálna vláda nemá podporu obyvateľov mimo Mogadiša a od roku 1991 sa krajina nachádza prakticky v bezvládí.
Podľa ústavy je vláda povinná podporovať a napomáhať vzniku regionálnych vlád, aby zabezpečila federálny správny systém Somálska, podotkla tlačová agentúra AP.
V roku 1991 si obyvatelia severného Somálska vyhlásili vlastný autonómny štát Somaliland, ktorý je od Mogadiša nezávislý, ale nemá medzinárodné uznanie.
V roku 1998 nasledovali tento príklad kmeňoví lídri na severovýchode Somálska a vytvorili si poloautonómny štát Puntland. Ďalším významným samosprávnym regiónom je Galmudug v strede krajiny.