KÁHIRA, TRIPOLIS. Líbyjským povstalcom sa v pondelok podarilo obsadiť väčšiu časť mesta Brega, ktoré sa nachádza asi 800 kilometrov na východ od metropoly Tripolis. Ako informoval povstalecký veliteľ Muftáh Umar Hamza, opozičné sily majú plne pod kontrolou Novú Bregu, teda východnú časť mesta, v ktorej býva väčšina jeho obyvateľov.
"Naše sily práve čistia okolie univerzity," cituje veliteľa agentúra AP. Zo Západnej Bregy podľa AP stále počuť streľbu jednotiek líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Podľa posledných správ z mesta pred bojmi hromadne utekajú obyvatelia.
Brega, podobne ako ďalšie mestá nachádzajúce sa v strednej a východnej časti líbyjského pobrežia, za posledné týždne už niekoľkokrát zmenila "majiteľa", keď sa jej striedavo zmocňovali opozičné jednotky a Kaddáfího armáda. Momentálne má podľa správ z bojiska navrch opozícia a jej jednotky, hoci sú menej početné a horšie vyzbrojené, zatláčajú Kaddáfího armádu ďalej na západ.
"Postupujeme. Do konca dnešného dňa budeme mať plne pod kontrolou Bregu. Sme lepšie organizovaní, čo zohráva významnú úlohu," cituje AP bojovníka opozičných jednotiek Saláma Idrísího.
Vyslanec Muammara Kaddáfího, ktorý v nedeľu pricestoval do Grécka, aby tlmočil postoj líbyjského vodcu, informoval gréckeho premiéra Jorgosa Papandrea, že Líbya hľadá riešenie na ukončenie bojov.
"Po stretnutí líbyjského vyslanca s gréckym premiérom sa zdá, že líbyjskí predstavitelia hľadajú riešenia. Je potrebné vyvinúť skutočné úsilie na zabezpečenie mieru a stability v regióne," povedal grécky minister zahraničných vecí Dimitris Drucas v stanovisku po rokovaní v Aténach.
Synovia si želajú zmenu
Najmenej dvaja synovia líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího navrhujú prechod krajiny na demokratický systém, čo by zahŕňalo aj odstúpenie ich otca. V nedeľu o tom napísal denník New York Times.
S odvolaním sa na nemenovaného diplomata noviny ďalej informovali, že hlavným iniciátorom plánu je Kaddáfího syn Sajf aj-Islam. Nie je však jasné, či 68-ročný líbyjský líder návrh podpísal.
Za iniciatívou stojí podľa New York Times okrem Sajfa aj ďalší Kaddáfího potomok Saadi. Obaja si údajne "želajú zmenu v krajine" bez svojho otca, čo má byť dôkazom o dlhotrvajúcich rozdieloch medzi nimi a ďalšími dvoma Kaddáfího synmi.
Zatiaľ čo Sajf a Saadi sa považujú za prívržencov západného ekonomického a politického modelu, ich bratia Chámis a Mutassím presadzujú tvrdú líniu.
Chámis momentálne šéfuje provládnym milíciám a Mutassím je národným poradcom pre bezpečnosť. Okrem toho ho považujú aj za hlavného Sajfovho rivala v bitke o nástupníctvo po Kaddáfím.
Únia synov nechce
Žiaden zo synov Muammara Kaddáfího nepredstavuje pre Európsku úniu akceptovateľnú alternatívu ďalšieho politického vedenia v Líbyi. Vyhlásil to dnes hovorca šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej.
"Postoj Európskej únie v tejto veci je veľmi jasný. Režim Muammara Kaddáfího stratil akúkoľvek legitimitu na riadenie krajiny a musí odísť. Čo sa týka charakteristiky Kaddáfího režimu, to sú ľudia, ktorí sú súčasťou režimu, a pokiaľ ja viem, jeho synovia súčasťou režimu sú. Chceme, aby bola vôľa líbyjského ľudu rešpektovaná, a chceme vidieť prechod krajiny k demokratickej budúcnosti," reagoval na špekulácie Michael Mann.
Povstalci odmietli
Líbyjskí povstalci v pondelok odmietli návrh synov vodcu Muammara Kaddáfího na prechod krajiny na demokratický systém, ktorý by zahŕňal odstúpenie ich otca.
Hovorca opozičnej Dočasnej národnej rady Šamsiddín Abdulmilá vyhlásil, že tento návrh je pre Kaddáfího opozíciu neprijateľný. "Kaddáfí a jeho synovia musia pred akýmikoľvek diplomatickými rokovaniami opustiť krajinu," zdôraznil.
Taliansko uzná vzbúrencov
Taliansko uzná povstaleckú líbyjskú Národnú radu za "jediného legitímneho" rokovacieho partnera. Povedal to dnes taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini po stretnutí so zahraničnopolitickým zástupcom líbyjskej Národnej rady Alím Isávím.
Frattini zároveň nevylúčil, že Taliansko by mohlo líbyjských vzbúrencov aj vyzbrojovať. Podľa neho však túto otázku zatiaľ treba považovať za "extrémne riešenie".
Šéf talianskej diplomacie zároveň odmietol návrh vyslanca líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího na rokovania v záujme zastavenia bojov v Líbyi a zopakoval, že líbyjský vodca by sa mal vzdať moci.
Misuráta bez jedla
Povstalecká národná rada informovala, že Kaddáfího vojaci pri svojom postupe na západe krajiny v nedeľu vyplienili mesto Jifrin, pričom o život podľa povstalcov prišli najmenej dvaja ľudia a ďalší štyria sa zranili.
Pri bojoch v treťom najväčšom meste krajiny, v Misuráte, zahynul jeden človek pri útoku vládnych jednotiek v budove s malou poliklinikou. Lekár z tohto mesta povedal opozičným novinám, že v meste za uplynulých sedem dní zahynulo najmenej 160 ľudí.
V Misuráte údajne panuje nedostatok jedla a zdravotníckeho materiálu. V meste Zintán je podľa očitých svedkov zase nedostatok vody, pričom tamojšie elektrárne boli zničené.
NATO uskutočnilo v sobotu 70 vzdušných útokov v rámci snahy zabezpečiť bezletovú zónu v Líbyi. Cieľom majú byť vojenské kapacity líbyjského režimu, ktorý podľa spojencov útočí na civilistov.