WASHINGTON. Spojené štáty začali neoficiálne vyjednávať, aby jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih odišiel zo svojho postu. Informovali o tom noviny New York Times (NYT), pričom naznačili posun americkej politiky vo vzťahu k dlhoročnému spojencovi USA.
Administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu už neverí, že Sálih dokáže urobiť inštitucionálne reformy a jeho zotrvanie pri moci je neisté. Pre NYT to uviedli nemenované zdroje z americkej a jemenskej vlády.
Predstavitelia Spojených štátov verejne nekritizovali Sáliha, ktorý je považovaný za kľúčového spojenca Washingtonu v boji proti terorizmu. Začali však v pozadí presadzovať dočasnú vládu, tvrdí NYT.
Cez víkend jemenské opozičné strany predložili plán na skončenie nepokojov s tým, že Sálih by odstúpil a jeho kompetencie by prešli na viceprezidenta. Prezident však v nedeľu povedal, že sa nenechá nútiť k odchodu.
Bezpečnostné zložky opakovane útočili na demonštrantov, požadujúcich odstúpenie prezidenta. Pri nepokojoch doteraz v Jemene zahynulo najmenej 52 ľudí, stovky utrpeli zranenia.
Nové obete
Dvaja Jemenčania prišli o život a ďalšie stovky utrpeli zranenia, keď jemenská polícia použila ostré náboje a slzotvorný plyn proti demonštrantom v meste Ta'íz. Informovala o tom dnes tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na miestnych lekárov.
Podľa zdravotníckych zdrojov sa obete nachádzali medzi približne desiatkou ľudí, ktorí utrpeli strelné poranenia.
Zvyšní zranení mali prevažne problémy spôsobené slzotvorným plynom. Polícia použila proti účastníkom protestnej akcie aj obušky.
Štátne médiá dementovali túto správu s odvolaním sa na guvernéra provincie Ta'íz s tým, že medzi zranenými je osem vojakov.
Demonštrácie v Jemene sa začali vo februári po ľudových povstaniach proti dlhoročným vládcom v Tunisku a Egypte. Prezident Sálih je v krajine pri moci od roku 1978 a je kľúčovým spojencom USA.