ABIDJAN, BRATISLAVA. Boje priamo v uliciach, zákaz vychádzania, ktorý je trochu zbytočný, pretože ľudia sa aj tak boja vyjsť z domovov. Tak v týchto dňoch vyzerá päťmiliónový Abidjan.
Boj o palác V najväčšom meste Pobrežia Slonoviny prebieha tvrdý boj o moc. Prezident Laurent Gbagbo napriek prehre vo voľbách odmieta odísť z prezidentského paláca, zahraničím uznávaného víťaza Alassaneho Ouattaru musia strážiť vojaci OSN.
Jemu lojálni ozbrojenci však už kontrolujú väčšinu krajiny, minulý týždeň dorazili do pomerne moderného Abidjanu.
Sarkozy v akcii Zahraničie, najmä Francúzsko, ktorého kolóniou Pobrežie Slonoviny bolo, Gbagba vyzýva na odchod. Paríž dokonca poslal do krajiny ďalších tristo vojakov, spolu ich tam teraz má asi 1400.
Obsadili letisko, za čo si od štátnej televízie vernej Gbagbovi vyslúžili označenie okupanti. „Nicolas Sarkozy chce zopakovať genocídu v Rwande. Poďme do ulíc a postavme sa mu," vyzýva podľa BBC štátna televízia.
FAKTY Pobrežie Slonoviny
Je najväčším producentom kakaa na svete. Ešte donedávna sa mu na rozdiel od iných štátov západnej Afriky vyhýbali konflikty. Zmenilo sa to v roku 2002, keď tu vypukla vojna. Krajinu nezjednotili ani voľby bez jasného víťaza
Ouattarovi ľudia hovoria, že koniec je na dosah. V okolí Abidjanu vraj už majú prichystané jednotky, ktoré vtrhnú do mesta a obsadia ho.
Hovorí sa o možnom masakri civilistov. Ako by to mohlo vyzerať, ukázalo sa v meste Duekoue, ktoré kontrolujú Ouattarovi ľudia.
Masaker bez páchateľa Katolícka charita Caritas uviedla, že minulý týždeň tam zabili asi tisíc civilistov. Telá nechali pohodené v uliciach. Väčšina bola zastrelená, no niektorých zabili mačetou, typickou zbraňou afrických občianskych vojen.
Kto za masakrom stojí, sa nevie. Ouattarovi ľudia popierajú, že by útočili na civilistov. Naopak, hovoria, že pri Duekoue objavili masové hroby, za ktorými sú ozbrojenci platení Gbagbom.