Ak Parížana chytia v Boulognskom lesíku pri platení za sex, vyviazne len s hanbou. Za mrežami môže skončiť kupliar a prostitútka.
Ministerka pre solidaritu Roselyne Bachelotová to chce zmeniť. Francúzsko má podľa nej nasledovať príklad Švédska, ktoré ako jediná krajina v Európskej únii, trestá aj zákazníkov sexbiznisu. Vraj to funguje. „Prostitúcia zo slobodnej voľby neexistuje,“ dôvodila ministerka. Súhlasí s ňou pravica, ľavica i niektorí odborníci. Lenže v historicky voľnomyšlienkárskej krajine je debata o 20-tisíc prostitútkach, ich pasákoch a zákazníkoch aj o osobnej slobode.
Kontroverzný komentátor Éric Zemmour povedal nahlas to, čo si mnohí len myslia. „Bachelotová by sa nemala zastaviť tu. Treba trestať zákazníkov veľkých parížskych reštaurácií, pretože v nich obsluhujú nelegálni pracovníci škandalózne vykorisťovaní svojimi zamestnávateľmi,“ ironizoval. Nie je úplne vedľa. Svedčí o tom aj prípad Frédérica Mitteranda. Minister kultúry a Bachelotovej kolega vo vláde sa ku kupovaniu thajských prostitútov priznal vo vlastnom životopise.
Vo Francúzsku pracuje asi 80 percent prostitútok z donútenia, väčšinou pod palcom medzinárodných sietí. Ešte predtým, ako prejde zákon trestajúci zákazníkov najstaršieho remesla, musia liberálni Francúzi vyriešiť iný problém: Môže im štát hovoriť do toho, s kým spia?