Farmári pri elektrárni majú zákaz predávať úrodu. Vláda im sľubuje kompenzácie.
TOKIO, BRATISLAVA. Japonka Sato pracovala v kancelárii len pol kilometra od jadrovej elektrárne Fukušima. Krátko po zemetrasení a cunami s ďalšími 70–tisíc ľuďmi musela pre únik rádioaktivity odísť z oblasti.
Mesiace v provizóriu
Do bedmintonovej haly štadióna v meste Korijama, asi 70 kilometrov od elektrárne, prišla pred pár dňami za rodičmi. Tí v provizórnych podmienkach žijú už skoro tri týždne. Sato začína pochybovať, že sa vôbec niekedy budú môcť vrátiť domov a žiť ako predtým.
„Nevieme, kedy sa situácia znormalizuje a myslíme si, že už nás žiadna budúcnosť v našom meste nečaká,“ povedala pre japonskú televíziu NTD.
Sato nie je jediná z evakuovaných ľudí, ktorí sa boja, že ich čaká osud ľudí z ukrajinského mestečka Pripjať pri Černobyle. Tým tiež na začiatku povedali, že musia odísť iba na pár dní. Nevrátili sa nikdy.
Samozrejme, jadrová havária vo Fukušime má stále ďaleko od tej černobyľskej pred 25 rokmi. Evakuovaní ľudia však tak skoro s návratom rátať nemôžu. Pripustil to včera aj hovorca japonskej vlády, podľa ktorého je evakuácia „dlhodobá operácia“.
„Bude to trvať dlhšie, ako sme chceli. Najskôr musíme získať kontrolu nad elektrárňou. Čas návratu sa nedá očakávať v dňoch, ani v týždňoch,“ priznal médiám Edano.
Ako sa zmení oblasť
Otázne je, aký život ich v oblasti čaká, keď sa vrátia. Spoločnosť TEPCO, ktorá spravuje elektráreň Fukušima, zistila, že radiácia unikla do mora, plutónium našli v pôde a najnovšie rádioaktívne látky zistili aj v podzemných vodách. Aj keď pitná voda by podľa japonských expertov, ktorých oslovil Guardian, nemala byť zatiaľ ohrozená.
Presný rozsah úniku radiáce do okolia zostáva nejasný, najmä po tom, čo spoločnosť zistila, že má chybné údaje. Chystala sa preveriť svoje merania. Preto je aj ťažké predpovedať, či v oblasti bude môcť fungovať život rovnako ako pred nehodou. Minimálne najbližšie mesiace nie.
To môže byť osudové pre niektorých roľníkov. Ekonomika v tejto časti prefektúry Fukušima je založená na energetike, poľnohospodárstve a rybolove. Vláda zakázala predaj mlieka, špenátu či inej listovej zeleniny z oblasti. Rusi už zvažovali zákaz dovozu morských plodov.
Farmári nemôžu predávať
Tadajoši Cugeno pestuje rastlinu micuba, japonský druh petržlenu. „Nemám potuchy, či budem môcť predať úrodu alebo nie. Povedali nám, že sa máme zbaviť tých rastlín. Bude to drahé. Úroda mala byť mojím hlavným zárobkom za rok,“ povedal pre agentúru AFP. Vláda však podľa amerického rádia NPR sľubuje kompenzácie miestnym farmárom.
Rádioaktivita sa zatiaľ našla v zelenine či v rybách. Prvé analýzy zamoreného mora, kde mali byť hodnoty radiácie 4000–krát vyššie ako normál, podľa Guardianu ukázali, že rádioaktívne cézium našli v jednej z piatich rýb. Úroveň však bola ďaleko od toho, aby uškodila ľuďom, ktorí ich zjedia.