Štvrtkový pokus posunúť frontovú líniu z Adždábije bližšie k Brege sa povstalcom nepodaril a Kaddáfího armáda ich zahnala naspäť do Adždábije.
TRIPOLIS.
"Žiadajú nás, aby sme sa stiahli z našich vlastných miest... Ak toto nie je bláznovstvo, potom neviem, čo je. Neopustíme naše mestá," vyhlásil hovorca vlády Músá Ibrahim.
Letecké útoky koaličných síl označil za "zločin proti ľudskosti" a povedal, že pri útoku na dedinu pri meste Brega na východe Líbye zahynulo vo štvrtok najmenej šesť civilistov a desiatky ľudí boli zranené.
"Niekoľko šialených a zločineckých premiérov a prezidentov z Európy vedie križiacku vojnu proti arabskému moslimskému národu," povedal hovorca reportérom.
"Znie vám to povedome? ... Je to zločin proti ľudskosti...." A dodal, že nič nemôže byť civilnejšie, ako bola táto dedina.
Podľa štátnej televízie bombardovali spojenci civilov
Západné koaličné sily bombardovali civilné i vojenské oblasti v mestách Khoms a Arrujban, oznámila dnes líbyjská televízia, ktorá citovala vojenského predstaviteľa.
"Civilné a vojenské oblasti v Khomse a Arrujbane zasiahlo dnes večer bombardovanie koloniálnych a križiackych agresorov," oznámila televízia v informačnom páse na obrazovke.
Mesto Khoms leží asi 100 km na východ od Tripolisu a Arrujban asi 190 km na juhozápad od hlavného mesta.
Kaddífího jednotky útočia na Bregu aj Misurátu
Líbyjskí povstalci zvádzajú v piatok tuhé boje so silami líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího o mesto Brega, ktoré sa nachádza asi 800 kilometrov na východ od metropoly Tripolis.
Štvrtkový pokus posunúť frontovú líniu z Adždábije bližšie k Brege sa povstalcom nepodaril a Kaddáfího armáda ich zahnala naspäť do Adždábije. Povstalci bránia civilistom a novinárom presunúť sa z Adždábije smerom na Bregu a tvrdia, že ich tam pustia, až keď mesto oslobodia od Kaddáfího síl a bude bezpečné.
Líbyjskí povstalci v piatok ohlásili, že súhlasia s prímerím, ak vodca krajiny Muammar Kaddáfí splní dve podmienky - stiahne svoje vojská z obliehaných miest a umožní slobodu prejavu obyvateľov.
Po rokovaní so špeciálnym vyslancom OSN pre Líbyu Abd al-Iláhom Chatíbom to v piatok v líbyjskej opozičnej bašte Bengází vyhlásil šéf Dočasnej národnej rady Mustafa Abd al-Džalíl. "Súhlasíme s prímerím, ak budú mať aj naši bratia v západných mestách slobodu vyjadrovania a jednotky, ktoré obliehajú mestá, sa stiahnu," vyhlásil al-Džalíl.
Vojenské sily líbyjského vodcu spustili dnes intenzívnu delostreleckú paľbu na povstalcami kontrolované mesto Misuráta, kde vojaci tiež útočili na obchody a domy v centre.
"Použili tanky, raketomety, mínomety a ďalšie strely, aby zasiahli mesto. Bola to veľmi intenzívne ostreľovanie naslepo," uviedol hovorca Sámí v telefonáte pre tlačovú agentúru Reuters.
"Už to tu nespoznávame. Tú deštrukciu ani nemožno opísať," dodal s tým, že vojaci podporujúci Kaddáfího drancovali časť mesta, do ktorej prenikli.
NATO uskutočnilo 74 náletov
Celkovo 74 náletov proti Líbyi bolo uskutočnených vo štvrtok, v prvý deň vojenských operácií pod velením NATO. Informovala o tom západná vojenská aliancia.
Operácia Zjednotený ochranca, ktorej úlohou je chrániť civilistov cielenými náletmi na líbyjské sily, sa začala vo štvrtok ráno. NATO tak prevzalo velenie od dočasnej "koalície ochotných", ktorých vojenské zásahy koordinovali Spojené štáty spolu s Francúzskom a Britániou.
NATO koná na základe mandátu Organizácie Spojených národov (OSN). V súlade s týmto poverením aliancia takisto dohliada na dodržiavanie bezletovej zóny a jej 17 lodí hliadkuje v strednej časti Stredozemného mora, aby sa neporušovalo zbrojné embargo.
Počas týchto hliadok NATO zastavilo dve plavidlá, "aby zistilo cieľ ich plavby a náklad", ale situácia si nevyžadovala obsadenie paluby vojakmi.
Viac ako 400 líbyjských povstalcov je nezvestných
Vyše 400 ľudí na východe Líbye je od vypuknutia povstania proti vodcovi krajiny Muammarovi Kaddáfímu nezvestných. Mnohí boli podľa predpokladov zabití alebo zajatí vládnymi silami. Podľa agentúry AP to tvrdia miestni aktivisti na ochranu ľudských práv.
Príbuzní hľadajúci nezvestných členov rodiny vylepujú na steny nemocníc plagáty s ich fotografiami a telefónnymi kontaktmi.
Podľa aktivistov sú medzi nezvestnými aj štyria líbyjskí lekári a traja novinári. Väčšinou však ide o nezamestnaných mladých mužov, ktorí sa pridali na stranu vzbúreneckej dobrovoľníckej armády ako bojovníci alebo priaznivci. Iných údajne odvliekli Kaddáfího bezpečnostné sily.
Zoznam nezvestných zostavuje koordinačný tím sídliaci v kancelárii Líbyjského Červeného kríža v Benghází. Najviac nezvestných je z Benghází a okolia (353), 21 z mesta al-Bajdá, 22 z mesta Tikra a 17 z Adžedábíje.
Vzbura proti Kaddáfího 41-ročnej vláde sa začala v Benghází 17. februára pouličnými protestmi, ktoré sa bezpečnostné sily pokúšali potlačiť.
Američania sa sťahujú z vojenskej operácie
Spojené štáty sťahujú svoje lietadlá zapojené do medzinárodnej operácie na ochranu líbyjského vzdušného priestoru.
Washington dúfa, že ostatní spojenci zo Severoatlantickej aliancie (NATO), ktorá vo štvrtok prevzala velenie nad misiou, si so svojimi armádnymi silami vystačia aj sami. Rozhodnutie amerického ministra obrany Roberta Gatesa a náčelníka generálneho štábu Spojených štátov Mika Mullena však v Kongrese viacerí zákonodarcovia kritizovali.
Misia USA by sa mala oficiálne skončiť v sobotu. Gates tvrdí, že Británia, Francúzsko a ďalší spojenci z NATO budú schopní zasahovať proti ozbrojeným zložkám líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího aj bez pomoci americkej armády.
Kaddáfí obmedzil verejné prejavy, bojí sa o život
Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí v piatok odmietol výzvy lídrov krajín Západu, aby odišiel z čela krajiny a, naopak, vyjadril želanie, aby odstúpili zo svojich postov oni. "Riešenie problému je také, že okamžite odstúpia a ich národy si nájdu za nich náhradu," odkázal Kaddáfí predstaviteľom krajín, ktoré sa zúčastňujú na zahraničnej vojenskej operácii v Líbyi.
Toto vyjadrenie líbyjský vodca nepredniesol naživo, ako má vo zvyku, ale odvysielala ho štátna televízia formou textovej správy v spodnej časti obrazovky. Podľa zahraničných médií to môže znamenať, že Kaddáfí sa skrýva v obave o svoj život a budúcnosť svojho režimu.
Kaddáfí je podľa informácií viacerých jeho bývalých spolupracovníkov zdrvený stredajším útekom ministra zahraničných vecí Mússu Kússu do Veľkej Británie. "Kússa bol dlhé desaťročia jedným z pilierov Kaddáfího režimu," vysvetľuje Abdel Maním al-Húní, bývalý líbyjský veľvyslanec pri Lige arabských štátov, ktorý sa už začiatkom marca odvrátil od Kaddáfího a pridal k opozícii.