WASHINGTON. Predseda výboru americkej Snemovne reprezentantov na kontrolu tajných služieb Mike Rogers dnes uviedol, že je proti tomu, aby sa "v tomto období" poskytovali zbrane líbyjským povstalcom bojujúcim proti Muammarovi Kaddáfímu.
"Teraz verejne diskutujeme o nasledujúcich krokoch ohľadne Líbye a ja v tomto období nepodporujem ozbrojovanie líbyjských vzbúrencov," napísal Rogers vo vyhlásení. "Musíme vedieť viac o opozícii, až potom môžem podporiť návrh, aby jej boli odovzdané zbrane a ďalšia vyspelá výzbroj," dodal predseda výboru Rogers.
Francúzi chcú zbrane odovzdať
Šéf francúzskej diplomacie Alain Juppé v utorok oznámil, že Francúzsko je ochotné diskutovať so svojimi partnermi o možnosti vyzbrojenia povstalcov, ktorí majú k dispozícii iba zastarané zbrane a pohybujú sa na obyčajných motorových vozidlách.
Líbyjské ministerstvo zahraničných vecí však dnes reagovalo, že francúzsky návrh, aby západné veľmoci vyzbrojili líbyjských povstalcov, porušuje rezolúcie OSN a rovná sa pomoci "teroristom".
"Poskytnutie vojenskej pomoci ozbrojeným gangom je v rozpore s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN a je podporou terorizmu. Veď sa už dokázalo, že ozbrojené bandy v Benghází patria k al-Káide a ďalším teroristickým skupinám," uviedlo ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení, ktoré zverejnila líbyjská oficiálna tlačová agentúra JANA.
Vzbúrencov tlačia
Svetové veľmoci sa dnes dostali do sporu v otázke, či je legálne zásobovať zbraňami zle vybavených líbyjských povstalcov. Polemika vznikla v čase, keď Kaddáfího vojaci úspešne postupujú na území Líbye a vzbúrencov zahnali smerom na východ.
Británia a USA sú presvedčené, že existujúce rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o Líbyi umožňujú zahraničným vládam vyzbrojovať povstalcov.
Na rozdiel od nich NATO, ktoré už preberá velenie nad vojenskými operáciami v Líbyi, odmietlo túto teóriu. Aliancia vyhlásila, že pre celú severoafrickú krajinu platí zbrojné embargo. Čína, Rusko a Nemecko sú takisto proti zásobovaniu povstalcov zbraňami - Moskva navyše varovala pred možným napojením al-Káidy na niektorých povstalcov.
Analytici však uviedli, že jedinou nádejou, ako sa vyhnúť zdĺhavej patovej situácii v konflikte, je poskytnúť vzbúrencom protitankové zbrane a pancierové päste.
Britský premiér David Cameron uviedol, že podporuje hodnotenie šéfky americkej diplomacie Hillary Clintonovej - podľa nej môžu štáty legálne zásobovať zbraňami líbyjských povstalcov i napriek platnosti zbrojného embarga. Obama povedal v utorok v televíznych rozhovoroch, že USA nevylučujú poskytovanie zbraní vzbúrencom.