DILLÍ, BRATISLAVA. Až miliarda ľudí mala v stredu sledovať kriketový zápas medzi Indiou a Pakistanom. A dvaja z divákov pritiahli viac pozornosti ako ostatní.
Na pozvanie indického premiéra Manmóhana Singha totiž na zápas prišiel jeho pakistanský kolega Jusúf Razá Gilání.
Nepriatelia V jednej lóži tak pri sebe sedeli predsedovia vlád dvoch krajín, ktoré sa navzájom označujú za najväčšiu hrozbu.
Až takú veľkú, že obe musia mať jadrový arzenál. „Idem si len pozrieť zápas, je skoro očakávať niečo viac,“ schladil veľké očakávania pakistanský premiér Gilání.
Kriket Patrí medzi najstaršie pálkarské športy, hrá sa už od 16. storočia. Rozšírený je najmä v bývalých britských kolóniách, osobitne v Indii, v Pakistane, v Bangladéši a na Srí Lanke. Má rôzne verzie, pri niektorých trvá zápas aj päť dní.
Už samotné stretnutie je však významné. Problematické vzťahy týchto dvoch susedov sú totiž posledné dva roky mimoriadne napäté. India obviňuje Pakistan, že teroristi, ktorých vyzbrojil a vycvičil, vykonali útoky v Bombaji v roku 2008. Zomrelo pri nich 174 ľudí.
Známy pakistanský novinár a spisovateľ Ahmad Rašíd hovorí, že Dillí ďaleko od pravdy nie je. V článku pre New York Review of Books napísal, že teroristov vyzbrojovala, cvičila a priamo podporovala pakistanská tajná služba ISI. Potrebovali ich na potlačenie indického vplyvu v Afganistane a v Kašmíre.
Ozbrojené skupiny sú už príliš silné a začali útočiť aj na armádu. Vláda v Islamabade je slabá, analytici preto hovoria, že aj keby Gilání niečo dohodol, situáciu to nezmení. Tí, ktorí v Pakistane skutočne vládnu, teda ISI a armáda, na zápase v severoindickom Mohali neboli.
Ide o národný šport „Pozvánka od nášho premiéra bola pekným gestom, ale nebude mať žiadny význam,“ predpovedal pre DNAIndia.com bývalý vojak Sadanand Kulkami.
Stámilióny fanúšikov však politiku neriešia. V oboch krajinách je kriket národným športom, v Pakistane dokonca vyhlásili pol dňa voľna, no po zápase sa miestni netešili. India vyhrala 260:231 a postúpila do finále šampionátu.