TRIPOLIS, TEL AVIV. Proti Muammarovi Kaddáfímu bojujú v Líbyi aj bojovníci alKáidy a Hizballáhu.
Priznáva to aj americká administratíva, ktorá doteraz takéto správy odmietala.
Plukovník Kaddáfí opakovane tvrdí, že revolta proti jeho režimu je dielom globálnej teroristickej siete, ktorá chce zmeniť Líbyu na teroristický štát.
Americké váhanie
Podľa niektorých analytikov je fakt, že v Líbyi bojujú aj teroristi, vysvetlením, prečo ich americká administratíva nateraz neuznala za legitímnych predstaviteľov Líbye a prečo váha s ich vyzbrojovaním.
Američania priznávajú, že nevedia, kto sú to vlastne líbyjskí opozičníci. Na medzinárodné fóra opozícia vysiela prozápadného Muhammada Džibríla, ale kto sú líbyjskí revolucionári, sa len tuší.
„Rád by som veril, že ľudia napojení na al-Káidu tvoria dve percentá líbyjskej opozície, a nie dvadsať percent. Ak je to tých dvadsať percent, tak potom ideme pomáhať na svet režimu, ktorý by mohol byť veľmi nebezpečný," povedal bývalý analytik CIA a poradca prezidenta Obamu Bruce Riedel.
Medzinárodné spoločenstvo súhlasilo s vytvorením kontaktnej skupiny pre komunikáciu s opozíciou. V najbližších dňoch by mal do Líbye pricestovať osobitný vyslanec amerického ministerstva zahraničia.
Nemenovaný britský diplomat povedal televízii Sky, že spojenci sa obávajú, aby nenastali rovnaké problémy ako s irackou opozíciou, s ktorou rokovali, keď sa rozhodovalo o páde Saddáma Husajna.
Ukázalo sa, že exulanti s akademickým profilom, ktorí sa hodili na medzinárodné konferencie, mali často skreslené informácie a doma nemali žiadne slovo.
Ozbrojovanie rebelov
Napriek tomu Francúzi a Američania podporujú ozbrojovanie povstalcov. Naopak Taliani, ktorí tiež zabezpečujú bezletovú zónu nad Líbyou, považujú tento krok za predčasný.