WASHINGTON. Americké lode a ponorky uskutočnili v pondelok večer a dnes nadránom novú paľbu riadenými strelami na líbyjské sklady rakiet v oblasti Tripolisu.
Informoval o tom predstaviteľ amerického ministerstva obrany, ktorý si želal zostať v anonymite. Dodal, že zo Stredozemného mora bolo vypálených 22 raketových striel Tomahawk - to je najväčší počet za posledných niekoľko dní.
Najnovšia paľba zvýšila počet Tomahawkov, vystrelených na Líbyu od začatia západnej vojenskej operácie 19. marca, na vyše 200.
Raketové a bombové útoky Spojených štátov a NATO na Líbyu sú zacielené na vzdušnú obranu, bunkre s muníciou i ďalšie vojenské zariadenia, ktoré podporujú líbyjské pozemné sily. Útoky zároveň umožňujú vojenskej aliancii udržiavať bezletovú zónu nad severoafrickou krajinou.
Katar sa chce starať o predaj líbyjskej ropy
Britský minister zahraničných vecí William Hague oznámil, že arabská krajina Katar sa počas londýnskej medzinárodnej konferencie o budúcnosti Líbye ponúkla, že zariadi predaj líbyjskej ropy.
Hague uviedol, že takýto predaj bude v súlade s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN a pomôže líbyjskému ľudu zmierniť humanitárnu krízu, v ktorej sa ocitol.
Predstaviteľ amerického ministerstva financií už v pondelok oznámil, že povstalci môžu predávať líbyjskú ropu, lebo oni nepodliehajú sankciám USA - obchody však musia uskutočniť mimo Národnej ropnej spoločnosti a ďalších sankcionovaných subjektov z Kaddáfího vlády.
Povstalci cez víkend dobyli množstvo ropných polí a terminálov na východe krajiny. Obchodovanie môže teraz posilniť ich sily, ktoré bojujú proti Kaddáfího režimu.
Podobné postoje voči predaju líbyjskej ropy ako USA už v pondelok vyjadrili aj diplomati OSN.
Premiér naznačil ultimátum
Katarský premiér, šajch Hamad bin Džássim as-Sání, vyzval líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, aby odstúpil a zastavil tak krviprelievanie. Premiér tiež vyhlásil, že Kaddáfí má možno už iba pár dní na rokovania o svojom odchode.
"Vyzývame Kaddáfího a jeho ľudí, aby odišli," povedal šajch Hamad na stretnutí s novinármi po londýnskej medzinárodnej konferencii o budúcnosti Líbye.
"Myslím si, že to je jediné a rýchle riešenie problému. Teraz však nevidíme náznaky takého konania. Nádej, ktorú teraz ponúkame, už možno po niekoľkých dňoch nebude aktuálna. Nikoho nevarujem, ale snažím sa čo najskôr zastaviť krviprelievanie," dodal katarský premiér.