Japonská polícia v najnovšej bilancii informovala, že prírodná tragédia si vyžiadala 11 168 potvrdených obetí na životoch.
VIEDEŇ. Povedal to hovorca japonskej vlády Jukio Edano.
Prevádzkujúca spoločnosť Tepco boj proti najhoršiemu možnému scenáru nevzdáva a robí všetko pre to, aby nedošlo k úniku veľkého množstva rádioaktivity do okolia, povedal hovorca energetického koncernu pre spravodajskú televíziu n-tv.
Hovorca sa ospravedlnil všetkým obyvateľom, ktorí museli pre nukleárnu krízu po zemetrasení a cunami z 11. marca opustiť svoje domovy.
"Nemôžem odhadnúť, ako dlho bude táto situácia trvať, no najskôr musíme zabezpečiť, že dostaneme elektráreň pod kontrolu," dodal.
Podľa USA plutónium v pôde nie je prekvapením
Objavenie plutónia v pôde pri jadrových reaktoroch poškodenej japonskej elektrárne nie je veľkým prekvapením, pokiaľ nie sú jej množstvá vyššie než je normálne. Povedal to zástupca amerického ministerstva energetiky.
"Vo všetkých činných reaktoroch... sa počas prevádzky hromadí plutónium, takže nájdenie plutónia, ktoré pochádza z reaktorov alebo nádrží s použitým palivom, by nebolo považované za veľké prekvapenie," povedal Peter Lyons na zasadnutí senátneho výboru pre energetiku a prírodné zdroje. "Určite by to vzbudzovalo obavy, ak by išlo o vysoké množstvá."
Lyons tiež povedal, že elektráreň Fukušima-I sa podľa všetkého "pomaly zotavuje" zo škôd, ktoré v nej spôsobilo zemetrasenie a cunami.
"Avšak v tejto fáze je zásadné dlhodobé ochladzovanie reaktorov a nádrží (s použitým palivom), ktoré, pokiaľ viem, dosiaľ nebolo dostatočne obnovené," dodal šéf nukleárneho programu ministerstva.
Predstaviteľ americkej Jadrovej regulačnej komisie na zasadnutí uviedol, že odporúčanie komisie evakuovať občanov USA ďalej od krízovej elektrárne než odporúča japonská vláda je "opatrné a rozumné".
Odporúčaný okruh 80 kilometrov sa zakladá na počítačových modeloch potenciálnych únikov radiácie, informoval Bill Borchardt.
Jód odhalili aj v Rusku
Stopy rádioaktívneho jódu z poškodenej japonskej jadrovej elektrárne objavili na ruskom Ďalekom východe, nepredstavujú však zdravotnú hrozbu, informovali dnes miestne úrady.
Jód 131 obsahovali vzorky vzduchu v Prímorskom kraji, odobraté od soboty do utorka. Jeho koncentrácie však boli viac ako stokrát nižšie než je prípustná úroveň, oznámila meteorologická služba.
Administratívne centrum Prímorského kraja, 600-tisícový Vladivostok, leží 800 kilometrov severozápadne od poškodenej japonskej elektrárne.
Podľa hovorkyne meteorologickej služby sa však rádioaktívny jód do tohto regiónu Ruska dostal z opačného smeru: od zemetrasenia v Japonsku totiž vietor vial východným smerom a rádioaktívne častice zaniesol okolo celého sveta cez USA a Európu, povedala pre tlačovú agentúru Reuters.
Počet obetí zemetrasenia a cunami na severovýchode Japonska znova stúpol. Japonská polícia v najnovšej bilancii informovala, že tragédia si vyžiadala 11 168 potvrdených obetí na životoch. Viac ako 16 400 ľudí je však stále nezvestných.
Zdroj: Reuters, AP, DPA