TEPCO informovala, že z elektrárne uniká vysoko kontaminovaná rádioaktívna voda do podzemného údržbárskeho tunela, čo spôsobuje obavy, že by sa mohla dostať do oceánu.
TOKIO. Z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima začalo unikať do okolitej pôdy vysoko toxické plutónium. V utorok to potvrdila japonská vláda. "Situácia je veľmi vážna. Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme situáciu dostali pod kontrolu," povedal hovorca vlády Jukio Edano.
Množstvo plutónia, ktoré namerali na viacerých miestach v pôde, podľa vlády zatiaľ nepredstavuje riziko pre ľudské zdravie. Po tomto objave sa však zvyšujú obavy, že z palivových tyčí uniká rádioaktívna voda.
Vláda viní z viacerých pochybení a prešľapov elektrárenskú spoločnosť TEPCO, ktorá jadrovú elektráreň vo Fukušime prevádzkuje. Podľa utorňajšieho vydania denníka Jomiuri vláda už zvažuje, že TEPCO znárodní.
Už v pondelok večer spoločnosť TEPCO informovala, že z elektrárne uniká vysoko kontaminovaná rádioaktívna voda do podzemného údržbárskeho tunela, čo spôsobuje obavy, že by sa mohla dostať do oceánu.
Rádioaktívna voda unikla z turbíny reaktora číslo dva a vliala sa do tunela, ktorý už preteká. "Musíme zistiť, či môže voda vtiecť do mora," povedal nemenovaný predstaviteľ spoločnosti.
V mori sto metrov od pobrežia pri jadrovej elektrárni už je množstvo rádioaktívneho jódu 1850-krát vyššie, ako povoľujú tamojšie predpisy. Japonskí predstavitelia však vylúčili, že by to predstavovalo bezprostrednú hrozbu pre podmorský život alebo rybolov.
Morské prúdy podľa nich rádioaktívne častice rozptýlia a kontamináciu tak zriedia. Koncentrácia rádioaktívneho jódu 131 sa tiež každých osem dní zníži o polovicu, keďže má osemdňový polčas rozpadu.
TEPCO v nedeľu mylne informovala, že rádioaktivita vody až desaťmiliónkrát prevyšuje normálnu úroveň, tento údaj sa však neskôr ukázal ako chybný. Vysoká úroveň rádioaktivity prerušila práce na obnovení chladiacich systémov reaktorov. Japonsko už požiadalo o pomoc pri odstránení a uskladnení rádioaktívnej vody aj francúzske jadrové spoločnosti.
Vyše 700 technikov pracuje na tom, aby obnovili funkčnosť chladiaceho systému reaktorov. Dva zo šiestich reaktorov (5 a 6) sa už dajú považovať za bezpečné, no ďalšie štyri sú stále nestabilné. Najväčšie obavy spôsobujú reaktory číslo 2 a číslo 3.