STUTTGART, BRATISLAVA. Pred piatimi rokmi sa Zelení v spolkovej krajine Porýnie-Falcko nedostali do parlamentu, v nedeľu ich volilo viac ako 15 percent voličov.
V jednej z najväčších spolkových krajín Bádensku-Württembersku dostali v roku 2006 takmer 12 percent hlasov, v nedeľu im dalo hlas viac ako 24 percent.
„Nedeľňajšie voľby majú jediného víťaza - Zelených a veľa porazených, to sú všetky ostatné strany,“ povedal pre agentúru DPA politológ Eckhard Jesse z Technickej univerzity v Chemnitzi.
Ako veľké strany Hlavne Bádensko-Württembersko zaradilo Zelených medzi tradičné ľudové strany. Zelení tam skončili druhí, dostali však viac hlasov ako ich prirodzený koaličný partner sociálni demokrati (SPD). Prvýkrát v dejinách Nemecka by tak mohli mať krajinského premiéra, a to v jednej z najbohatších spolkových krajín.
Bádensko-Württembersko CDU: 39 percent (44,2 % v roku 2006) Zelení: 24,2 percenta (11,7 %) SPD: 23,1 percenta (25,2%)
FDP: 5,3 percenta (10,7%)
Voliči ocenili ich boj proti kontroverznému železničnému projektu Stuttgart 21 a nemennú pozíciu v jadrovej energetike.
Podľa Jesseho zabodovali Zelení ako dôveryhodná strana v čase, keď Nemci neveria veľkým stranám. Kresťanskí demokrati (CDU) i sociálni demokrati (SPD) vo voľbách stratili. CDU prišla v Bádensku-Württembersku po 58 rokoch o moc, SPD v Porýni-Falcku už nebude vládnuť sama, pri moci ju zrejme udržia Zelení.
Liberáli stratili Najhoršie dopadli liberáli (FDP) Guida Westerwelleho. V Bádensku-Württember-sku dostali okolo 5 percent a prišli o polovicu voličov. V Porýní-Falcku sa do parlamentu nedostali, hoci pred piatimi rokmi ich tam volilo 8 percent Nemcov.
„Westerwelle by mal z toho vyvodiť politické dôsledky a odstúpiť,“ hovorí Jesse.