TOKIO, BRATISLAVA. Boj s japonskou jadrovou elektrárňou Fukušima sa skomplikoval. Z viacerých blokov zariadenia vyteká kontaminovaná voda, čo naznačuje, že sa dostala do kontaktu s čiastočne roztavenými palivovými tyčami v jadre reaktorov.
Zamestnanci energetickej firmy Tepco sa teraz snažia zabrániť, aby sa táto zamorená tekutina dostala do pôdy, spodnej vody a do mora. „Čerpanie vody z reaktorov jedna až tri môže trvať niekoľko dní," priznal podľa Wall Street Journal Hidehiko Nišijama z japonského úradu pre jadrovú bezpečnosť.
Nahliadnite dovnútra zničenej jadrovej elektrárne vo Fukušime.
POZRITE SI GALÉRIU >>
Kontaminované more
Jadrová elektráreň však oceán už zamorila. Merania z nedele podľa agentúry Kjódo ukázali, že hodnoty jódu 131 presahujú bežné hodnoty viac než 1150-násobne.
Úrady tvrdia, že kontaminované more by nemalo predstavovať riziko pre ľudí. V nebezpečnej oblasti sa ryby nelovia a kým by sa rádioaktívny materiál dostal do rýb inde, bude údajne „dostatočne zriedený".
To neplatí pre zamestnancov spoločnosti Tepco. Tá priznala, že ožiarených bolo najmenej devätnásť jej zamestnancov. Ani jeden z nich však nemal byť vystavený bezprostredne nebezpečnej dávke radiácie.
Nechoďte domov!
Obavy včera nevyvrátila ani japonská vláda. Vyzvala obyvateľov, aby sa nevracali do evakuovanej oblasti okolo Fukušimy. „Je veľmi pravdepodobné, že do 20 kilometrov od elektrárne je kontaminácia," povedal hovorca vlády Jukio Edano. „V súčasnosti je to veľké riziko."
Edano takto reagoval na správy, že niektorí obyvatelia sa aj bez povolenia snažia vrátiť do svojich domovov. Chcú si zobrať svoje veci.