BERLÍN. Niekoľko dní pred avizovanou medzinárodnou tlačovou konferenciou vedenia berlínskej zoo a Leibnizovho inštitútu o príčinách náhleho úmrtia obľúbeného ľadového medveďa Knuta, ktorý sa uskutoční v Berlíne 31. marca, sa v Nemecku objavila nová teória.
"Sme si absolútne istí, že Knut zomrel po epileptickom záchvate," vyhlásil pre najnovšie vydanie seriózneho týždenníka Focus neurológ Christian Elger z Univerzity v Bonne.
Podľa jeho slov sa aj u ľudí-epileptikov zvyšuje riziko úmrtia utopením 23-násobne, pretože kŕč pri záchvate vypína všetky ochranné reflexy mozgu.
Knutov mozog, na ktorom odborníci už podľa doteraz zverejnených zistení objavili patologické zmeny, je ešte predmetom skúmania.
Všetky z neho vyplývajúce poznatky by sa verejnosť, vrátane aktivistov neustále kritizujúcich vedenie zoo za neprimerané umiestnenie zvieraťa v ohrade s troma samicami, mala dozvedieť už o päť dní.
Knut bol mediálnou hviezdou už od svojho narodenia 5. decembra 2006.
Nielen nemecké, ale aj zahraničné médiá znovu a znovu prinášali dojímavé správy o malom medvedíkovi, ktorého po odvrhnutí matkou vlastnoručne kŕmil a vychovával ošetrovateľ Thomas Dörflein.
Ten vo veku nedožitých 45 rokov nečakane zomrel v roku 2008 na následky zlyhania srdca.
Ľadový medveď, ktorý patril medzi najväčšie magnety a miláčikov berlínskej zoo, uhynul pred týždňom nečakane vo veku štyroch rokov.
Priamou príčinou Knutovej smrti bolo utopenie. Možnou príčinou jeho nekontrolovaného pádu do vody bazéna mohol byť hoci epileptický záchvat.
Videozáznam, zachytávajúci posledné minúty života obľúbeného zvieraťa, prvého ľadového medveďa, ktorý sa narodil v zajatí v berlínskej zoo po viac ako troch desaťročiach, zachytil Knuta, ako sa na skale najprv točí v kruhu a napokon nekontrolovane padá do jazierka.
Zdroj: DPA